BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />
89<br />
89<br />
Edvard Petersen, f. København 1841, d. sst. 1911<br />
Gadeparti fra Rom. Via della Purificazione set<br />
mod Piazza Barberini, vasketøjet tørres. Sign. E.<br />
P. Olie på lærred. 42 x 55.<br />
Edvard Petersens foretrukne rejsemål var Italien. Han<br />
besøgte landet flere gange og skildrede med stor indlevelse<br />
folkelivet i bl.a. Civita d' Antino, Palestrina og<br />
Frascati.<br />
DKK 150.000-200.000 / € 20.000-27.000<br />
71