28.07.2013 Views

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />

89<br />

89<br />

Edvard Petersen, f. København 1841, d. sst. 1911<br />

Gadeparti fra Rom. Via della Purificazione set<br />

mod Piazza Barberini, vasketøjet tørres. Sign. E.<br />

P. Olie på lærred. 42 x 55.<br />

Edvard Petersens foretrukne rejsemål var Italien. Han<br />

besøgte landet flere gange og skildrede med stor indlevelse<br />

folkelivet i bl.a. Civita d' Antino, Palestrina og<br />

Frascati.<br />

DKK 150.000-200.000 / € 20.000-27.000<br />

71