58<br />
59<br />
60<br />
58<br />
N. P. Mols<br />
f. Grumstrup 1859, d. København 1921<br />
Sommerdag ved stranden. Olie<br />
på lærred. 38 x 56.<br />
Proveniens: På bagsiden betegn"købt<br />
af Kunstneren selv 1895".<br />
DKK 15.000 / € 2.000<br />
59<br />
Laurits Tuxen<br />
f. København 1853, d. sst. 1927<br />
Kystparti med sejlskibe i horisonten.<br />
Sign. L.T. 3.7.22. Olie på lærred,<br />
monteret på plade. 24 x 32.<br />
DKK 12.000 / € 1.600<br />
60<br />
Holger Drachmann<br />
f. København 1846, d. Hornbæk 1908<br />
Skibe på havet ud for en klippekyst<br />
i uroligt vejr. Sign. H. D. Olie<br />
på lærred. 28 x 38.<br />
DKK 15.000 / € 2.000<br />
61<br />
Holger Drachmann<br />
"Tidlig Morgen i Kanalen". Linieskib<br />
ligger for anker, i forgrunden<br />
det tungt lastede "Mary Black".<br />
Sign. Holger Drachmann 1871.<br />
Olie på lærred. 70 x 120.<br />
Udstillet: Charlottenborg 1872 nr. 134.<br />
Holger Drachmann havde allerede tidligt<br />
malerdrømme, men familien<br />
tvang ham først til at tage en studentereksamen.<br />
Allerede tidligt fik han<br />
tegneundervisning af Axel Helsted, senere<br />
gode råd og vejledning af Carl<br />
Baagøe og han besluttede sig for at hellige<br />
sig marinemaleriet. Drachmann<br />
blev elev hos C. F. Sørensen, og debuterede<br />
på Charlottenborg 1869 med to<br />
mariner fra henholdsvis Bornholm og<br />
den skotske kyst.<br />
I 1871, hvor nærværende velkomponerede<br />
maleri fra Kanalen er dateret,<br />
drog han til England for at promovere<br />
sig selv som marinemaler.<br />
DKK 150.000-200.000<br />
€ 20.000-27.000<br />
46 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong>