28.07.2013 Views

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

58<br />

59<br />

60<br />

58<br />

N. P. Mols<br />

f. Grumstrup 1859, d. København 1921<br />

Sommerdag ved stranden. Olie<br />

på lærred. 38 x 56.<br />

Proveniens: På bagsiden betegn"købt<br />

af Kunstneren selv 1895".<br />

DKK 15.000 / € 2.000<br />

59<br />

Laurits Tuxen<br />

f. København 1853, d. sst. 1927<br />

Kystparti med sejlskibe i horisonten.<br />

Sign. L.T. 3.7.22. Olie på lærred,<br />

monteret på plade. 24 x 32.<br />

DKK 12.000 / € 1.600<br />

60<br />

Holger Drachmann<br />

f. København 1846, d. Hornbæk 1908<br />

Skibe på havet ud for en klippekyst<br />

i uroligt vejr. Sign. H. D. Olie<br />

på lærred. 28 x 38.<br />

DKK 15.000 / € 2.000<br />

61<br />

Holger Drachmann<br />

"Tidlig Morgen i Kanalen". Linieskib<br />

ligger for anker, i forgrunden<br />

det tungt lastede "Mary Black".<br />

Sign. Holger Drachmann 1871.<br />

Olie på lærred. 70 x 120.<br />

Udstillet: Charlottenborg 1872 nr. 134.<br />

Holger Drachmann havde allerede tidligt<br />

malerdrømme, men familien<br />

tvang ham først til at tage en studentereksamen.<br />

Allerede tidligt fik han<br />

tegneundervisning af Axel Helsted, senere<br />

gode råd og vejledning af Carl<br />

Baagøe og han besluttede sig for at hellige<br />

sig marinemaleriet. Drachmann<br />

blev elev hos C. F. Sørensen, og debuterede<br />

på Charlottenborg 1869 med to<br />

mariner fra henholdsvis Bornholm og<br />

den skotske kyst.<br />

I 1871, hvor nærværende velkomponerede<br />

maleri fra Kanalen er dateret,<br />

drog han til England for at promovere<br />

sig selv som marinemaler.<br />

DKK 150.000-200.000<br />

€ 20.000-27.000<br />

46 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong>