28.07.2013 Views

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

117<br />

117<br />

Narciso Sentenach Y Cabanas, f. Soria (Castille-Leon) 1853, d. Madrid 1856<br />

Orientalsk skønhed. Sign. N. Sentenach Sevilla. Olie på lærred. 90 x 140.<br />

Kunne måske forestille Dalila med saksen klar til at klippe Samsons lange lokker af.<br />

Sentenach Y Cabanas studerede på Kunstakademiet i Sevilla, fortsatte sin uddannelse i<br />

Rom og blev medlem af Kunstakademiet i Madrid. I samtiden var han ligeledes en kendt<br />

kunstskribent. DKK 25.000-35.000 / € 3.400-4.700<br />

118<br />

94 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong>