117<br />
117<br />
Narciso Sentenach Y Cabanas, f. Soria (Castille-Leon) 1853, d. Madrid 1856<br />
Orientalsk skønhed. Sign. N. Sentenach Sevilla. Olie på lærred. 90 x 140.<br />
Kunne måske forestille Dalila med saksen klar til at klippe Samsons lange lokker af.<br />
Sentenach Y Cabanas studerede på Kunstakademiet i Sevilla, fortsatte sin uddannelse i<br />
Rom og blev medlem af Kunstakademiet i Madrid. I samtiden var han ligeledes en kendt<br />
kunstskribent. DKK 25.000-35.000 / € 3.400-4.700<br />
118<br />
94 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong>