BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />
86<br />
84<br />
Hans Jørgen Hammer, f. København 1815, d. Rom 1882<br />
"Parti i Ariccia, med Udsigt mod Bakkerne, hvor<br />
Vejen gaaer til Genzano.<br />
Morgen". Sign. H. I. Hammer Ariccia 1858. Olie<br />
på lærred. 38 x 51.<br />
Udstillet: Charlottenborg 1861 nr. 55.<br />
DKK 15.000-25.000 / € 2.000-3.400<br />
85<br />
Wenzel Tornøe, f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907<br />
"Klostret St. Bonaventura, seet fra Keiserborgen,<br />
i baggrunden Albanerbjergene. Malet i Marts<br />
1886". Olie på lærred. 26 x 37.<br />
På bagsiden rester af gammel etiket med maleriets titel.<br />
DKK 15.000-20.000 / € 2.000-2.700<br />
86<br />
Vilhelm Kyhn, f. København 1819, d. Frederiksberg 1903<br />
"Parti i Nærheden af Rom, I Baggrunden St. Peter".<br />
Sign. V. Kyhn (sammenskrevet) 1851. Olie<br />
på lærred. 27 x 36.<br />
Proveniens: Direktør Einar Polanders efterladte samling.<br />
DKK 75.000-100.000 / € 10.000-13.000<br />
67