28.07.2013 Views

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />

86<br />

84<br />

Hans Jørgen Hammer, f. København 1815, d. Rom 1882<br />

"Parti i Ariccia, med Udsigt mod Bakkerne, hvor<br />

Vejen gaaer til Genzano.<br />

Morgen". Sign. H. I. Hammer Ariccia 1858. Olie<br />

på lærred. 38 x 51.<br />

Udstillet: Charlottenborg 1861 nr. 55.<br />

DKK 15.000-25.000 / € 2.000-3.400<br />

85<br />

Wenzel Tornøe, f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907<br />

"Klostret St. Bonaventura, seet fra Keiserborgen,<br />

i baggrunden Albanerbjergene. Malet i Marts<br />

1886". Olie på lærred. 26 x 37.<br />

På bagsiden rester af gammel etiket med maleriets titel.<br />

DKK 15.000-20.000 / € 2.000-2.700<br />

86<br />

Vilhelm Kyhn, f. København 1819, d. Frederiksberg 1903<br />

"Parti i Nærheden af Rom, I Baggrunden St. Peter".<br />

Sign. V. Kyhn (sammenskrevet) 1851. Olie<br />

på lærred. 27 x 36.<br />

Proveniens: Direktør Einar Polanders efterladte samling.<br />

DKK 75.000-100.000 / € 10.000-13.000<br />

67