52<br />
Michael Ancher<br />
f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927<br />
En gammel fisker med lys sommerhat og blå<br />
vest i solskin. Sign. M. Ancher. Olie på træ.<br />
41 x 30.<br />
Proveniens: Direktør Einar Polanders efterladte<br />
samling.<br />
DKK 50.000-75.000 / € 6.700-10.000<br />
53<br />
Michael Ancher<br />
En robåd på stranden. Sign. M. A. Olie på<br />
lærred. 25 x 44.<br />
DKK 60.000-70.000 / € 8.000-9.400<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />
53<br />
52<br />
43