BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />
26<br />
26 CD<br />
H. A. Brendekilde, f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942<br />
"Første November". Københavnsk gadescene<br />
med ung pige, der studerer en plakat der annoncerer<br />
for en auktion over "Fodtøj i Læderstræde".<br />
En uniformeret herre kaster et stjålent<br />
blik på den nydelige unge dame. Sign. H. A.<br />
Brendekilde 84. Olie på lærred. 75 x 73.<br />
Udstillet: Charlottenborg 1885 nr. 62.<br />
DKK 350.000-400.000 / € 47.000-54.000<br />
29