28.07.2013 Views

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

115<br />

115 CD<br />

Viggo Langer, f. Leipzig 1860, d. Rungsted 1942<br />

Parti fra Kaukasus med en minaret i Shichowa.<br />

Sign. Viggo Langer 1911. Olie på lærred. 71 x 88.<br />

I 1911 var Viggo Langer på rejse i Balkan og Kaukasus.<br />

DKK 15.000-20.000 / € 2.000-2.700<br />

92 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong>