28.07.2013 Views

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

109<br />

P. C. Skovgaard, f. Ringsted 1817, d. København 1875<br />

Italiensk bjerglandskab. Sign. monogram 1854.<br />

Olie på lærred. 38 x 52.<br />

P. C. Skovgaards første store udlandsrejse 1854-55 gik<br />

til Italien. Han rejste i selskab med kunsthistorikeren<br />

N. L. Høyen. DKK 20.000-25.000 / € 2.700-3.400<br />

110<br />

Frederik Sødring, f. Aalborg 1809, d. Hellerup 1862<br />

“Parti fra Schwartzwald”, eller “Parti fra Tyrol”.<br />

Sign. F. Sødring 1841. 45 x 61.<br />

Lilian Vestergaards fortegnelse over Frederik Sødrings<br />

malerier nr. 134 eller 135. Hun påpeger at disse to<br />

malerier kan være et og samme maleri.<br />

Udstillet: Den Hirschsprungske Samling, "Sødring.<br />

Borgruiner og vilde vandfald", 2000-2001 nr. 26 afb.<br />

som nr. 26.<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />

110<br />

Proveniens: Generalkonsul Johan Hansen havde i sin<br />

samling et maleri med titlen "Parti fra Schwartzwald",<br />

Winkel & Magnussen solgte på auktion 32,<br />

1925 som nr. 135 et maleri med titlen "Landskab fra<br />

Tyrol".<br />

I ovenfor nævnte udstillingskatalog beskrives lysbehandlingen<br />

hos Sødring: "Interessen for specielle lysforhold<br />

efter det tyske romantiske koncept viser Sødring<br />

i et par andre landskabsmotiver. I "Parti fra Schwartzwald",<br />

også kaldet "Landskab fra Tyrol", er de smukt<br />

malede bøgetræer hovedmotivet, nogle træstubbe, et<br />

hegn og nogle klipper danner forgrund, og i baggrunden<br />

rejser de sneklædte tinder sig mod en transparent,<br />

let skyet junihimmel. Skyggerne er ved at blive lange,<br />

og de landskabelige elementer antager en varmere glød<br />

som følge af af den lave solbelysning".<br />

DKK 60.000-80.000 / € 8.000-11.000<br />

87