109<br />
P. C. Skovgaard, f. Ringsted 1817, d. København 1875<br />
Italiensk bjerglandskab. Sign. monogram 1854.<br />
Olie på lærred. 38 x 52.<br />
P. C. Skovgaards første store udlandsrejse 1854-55 gik<br />
til Italien. Han rejste i selskab med kunsthistorikeren<br />
N. L. Høyen. DKK 20.000-25.000 / € 2.700-3.400<br />
110<br />
Frederik Sødring, f. Aalborg 1809, d. Hellerup 1862<br />
“Parti fra Schwartzwald”, eller “Parti fra Tyrol”.<br />
Sign. F. Sødring 1841. 45 x 61.<br />
Lilian Vestergaards fortegnelse over Frederik Sødrings<br />
malerier nr. 134 eller 135. Hun påpeger at disse to<br />
malerier kan være et og samme maleri.<br />
Udstillet: Den Hirschsprungske Samling, "Sødring.<br />
Borgruiner og vilde vandfald", 2000-2001 nr. 26 afb.<br />
som nr. 26.<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />
110<br />
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansen havde i sin<br />
samling et maleri med titlen "Parti fra Schwartzwald",<br />
Winkel & Magnussen solgte på auktion 32,<br />
1925 som nr. 135 et maleri med titlen "Landskab fra<br />
Tyrol".<br />
I ovenfor nævnte udstillingskatalog beskrives lysbehandlingen<br />
hos Sødring: "Interessen for specielle lysforhold<br />
efter det tyske romantiske koncept viser Sødring<br />
i et par andre landskabsmotiver. I "Parti fra Schwartzwald",<br />
også kaldet "Landskab fra Tyrol", er de smukt<br />
malede bøgetræer hovedmotivet, nogle træstubbe, et<br />
hegn og nogle klipper danner forgrund, og i baggrunden<br />
rejser de sneklædte tinder sig mod en transparent,<br />
let skyet junihimmel. Skyggerne er ved at blive lange,<br />
og de landskabelige elementer antager en varmere glød<br />
som følge af af den lave solbelysning".<br />
DKK 60.000-80.000 / € 8.000-11.000<br />
87