BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />
71<br />
71 CD<br />
Harald Slott-Møller, f. København 1864, d. sst. 1937<br />
Sommeridyl. Sign. Harald Slott-Møller.<br />
Ca. 1903. Olie på lærred. 95 x 95.<br />
På blændrammen udstillingsetiket fra et galleri i Berlin.<br />
Et "nærbillede" af pigerne i båden solgtes ABR auktion<br />
608, 1995 nr.138 for 420.000 kr.<br />
DKK 250.000-300.000 / € 34.000-40.000<br />
55