28.07.2013 Views

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />

71<br />

71 CD<br />

Harald Slott-Møller, f. København 1864, d. sst. 1937<br />

Sommeridyl. Sign. Harald Slott-Møller.<br />

Ca. 1903. Olie på lærred. 95 x 95.<br />

På blændrammen udstillingsetiket fra et galleri i Berlin.<br />

Et "nærbillede" af pigerne i båden solgtes ABR auktion<br />

608, 1995 nr.138 for 420.000 kr.<br />

DKK 250.000-300.000 / € 34.000-40.000<br />

55