You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”<br />
“Mësimdhënia në bashkëpunim”. Në krye të grupit vihet një nxënës i mirë, që do të<br />
luajë rolin e mësuesit. Lexohen ushtrimet nga ai dhe sqarohen gjërat e paqarta.<br />
Grupi I →ushtrimet 1 dhe 5.<br />
Grupi II → ushtrimet 2 dhe 4.<br />
Grupi III → ushtrimet 3 dhe 4<br />
Mësuesi/ja ndjek punën e grupeve dhe në fund bën vlerësimet.<br />
Hapi III. Ndahen nxënësit në grupe, përkatësisht A, B dhe C. Grupeve u jepen<br />
ushtrimet 7, 8 dhe 9 në faqen 225. Udhëzohen nxënësit të punojnë në mënyrë të<br />
pavarur. Kontrollohet e vlerësohet puna e tyre.<br />
Po japim një zgjidhje të mundshme të ushtrimit 9:<br />
Lexoj: Leximi i mirë ndihmon për t’i mësuar më lehtë lëndët.<br />
Pjesa e lexuar është shumë e bukur.<br />
Dorëzoj: Dorëzimi i detyrës u bë sipas rregullave. Sot e mora përgjigjen për<br />
detyrën e dorëzuar dje.<br />
Dëgjoj: Veshi është organi i dëgjimit. Ai ishte njeri i dëgjuar.<br />
Zëvendësoj: Metoda e zëvendësimit përdoret në matematikë.<br />
Pasojat e dëmeve janë të zëvendësueshme.<br />
Bëhet përmbledhja e vlerësimi i orës së mësimit duke falënderuar nxënësit që u<br />
aktivizuan më shumë dhe ata që dhanë përgjigje të sakta. Nuk lihen jashtë vëmendjes<br />
edhe nxënësit që u përfshinë në diskutime.<br />
Detyrë shtëpie. Jepet Ushtrimi 10 në faqen 225.<br />
Rubrika: Njohuri gjuhësore - Drejtshkrim<br />
Tema: Përdorimi i pikëpyetjes (?)<br />
Vështirësia: Niveli II<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të përdorë pikëpyetjen atje ku duhet.<br />
• Të shkruajë një monolog të shkurtër, ku të përdorë pikëpyetje.<br />
Materiale dhe mjete mësimore:<br />
teksti i nxënësit, tabela,<br />
shkumësa me ngjyra.<br />
Metoda dhe teknika mësimore:<br />
bisedë e kombinuar me shpjegim e diskutim,<br />
punë dyshe, punë e drejtuar, punë e pavarur.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Bëhet një bisedë me nxënësit për shenjat kryesore të pikësimit dhe tipat e<br />
fjalive ku përdoren. Plotësohet së bashku me nxënësit një tabelë me shenjat kryesore<br />
të pikësimit dhe përdorimet e tyre.<br />
fjali dëftore –nxitëse fjali pyetëse fjali dëshirore, fjalitë thirrmore<br />
pika pikëpyetja pikëçuditja<br />
110