You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Nxënësit e shkruajnë organizuesin grafik në fletore.<br />
Hapi II. Bashkë me nxënësit diskutohen kuptimet e foljeve gjysmëndihmëse në<br />
faqen 189. Sqarohen nxënësit se në dialektin gegë, në vend të foljes në mënyrën<br />
lidhore, foljet modale bashkohen me paskajoren gege:<br />
- Duhet të vij atje sa më shpejt. (në <strong>shqipe</strong>n standarde)<br />
- Duhet me ardhë atje sa më shpejt. (në gegërisht)<br />
- Sapo nisa të flas, ra zilja dhe gjithçka u harrua. (në <strong>shqipe</strong>n standarde)<br />
- Sapo nisa me fol, ra zilja dhe gjithçka u harrue. (në gegërisht)<br />
Hapi III. Punë në dyshe. Sipas bankave formohen dyshet dhe punohen sipas<br />
kërkesave ushtrimet 1 dhe 2, në faqen 190. Diskutohet puna e nxënësve.<br />
Hapi IV. Punë e pavarur. Ndahen nxënësit në dy grupe. Grupi A punon ushtrimin<br />
3, ndërsa grupi B, ushtrimin 4. Puna e pavarur ndiqet nga mësuesi/ja. Në fund bëhet<br />
vlerësimi. Korrigjohen dhe vlerësohen me notë dy fletore për secilin grup.<br />
Libër mësuesi për tekstin “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”<br />
Bëhet vlerësimi i orës së mësimit. Falëndero nxënës të niveleve të ndryshme për<br />
pjesëmarrjen në orën e mësimit dhe për dhënien e përgjigjeve të sakta.<br />
Detyrë shtëpie. Jepet ushtrimi 5 në faqen 190 dhe ushtrime nga Fletorja e punës,<br />
f. 5, sipas niveleve.<br />
Rubrika: Të lexuarit<br />
Tema: Rinë Katerinëza (ora e parë)<br />
Objektivat: Nxënësi në fund të orës së mësimit të jetë i aftë:<br />
• Të lexojë për të identifikuar rrëfenjën si llojin e tregimit.<br />
• Të dallojë situatën fantastike ku zhvillohet rrëfimi nëpërmjet vendit dhe<br />
personazheve.<br />
• Të gjejë veçoritë e përbashkëta të rrëfenjës me përrallën.<br />
Mjetet e mësimit:<br />
teksti “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”, tabela,<br />
mjete shkollore, shkumësa.<br />
Metoda dhe teknika mësimore:<br />
pema e mendimit, DRTA, ditari dypjesësh,<br />
vështrim krahasues.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Mësuesi/ja paraqet temën e re mësimore, të cilën e shkruan në tabelë.<br />
Më pas, përmes teknikës Pema e mendimit, rikujton njohuritë e marra për autorin<br />
Mitrush Kuteli, si dhe për rrëfenjat: “Vendosa të shkoj në mërgim” dhe“Gjonomadhë<br />
e Gjatollinj”.për këtë ndihmohen nxënësit edhe me anë të pyetjeve:<br />
- Kush është Mitrush Kuteli?<br />
- Ç’dini për të?<br />
- Ç’vepra të tij keni lexuar?<br />
- Cili është ndryshimi i këtij prozatori nga prozatorët e tjerë?<br />
35