You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”<br />
Rubrika: Njohuri gjuhësore - Drejtshkrim<br />
Tema: Përdorimi i thonjëzave (“ ”, « », ‘ ’)<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë shenjat e thonjëzave.<br />
• Të përdorë thonjëzat atje ku duhet.<br />
• Të vendosë thonjëzat në një tekst ku ato janë hequr.<br />
Materiale dhe mjete mësimore:<br />
teksti i nxënësit, tekste alternative<br />
“Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”, shkumësa me ngjyra.<br />
Vështirësia: Niveli III<br />
Metoda dhe teknika mësimore:<br />
bisedë e kombinuar me shpjegim<br />
e diskutim, punë e pavarur,<br />
punë dyshe, punë e drejtuar.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Rikujtohen njohuritë për shenjat e pikësimit dhe rastet e përdorimit të tyre.<br />
Përgjigjet e nxënësve ilustrohen me shembuj.<br />
Hapi II. Njihen nxënësit me temën, e cila shkruhet në dërrasë të zezë. Mësuesi/ja<br />
u drejton nxënësve pyetjen:<br />
- Kur përdoren thonjëzat?<br />
Pas përgjigjeve që japin nxënës të niveleve të ndryshme, mësuesi/ja shpjegon<br />
rastet e ndryshme të përdorimit të thonjëzave. Për çdo rast shkruhen shembuj në<br />
dërrasën e zezë.<br />
Shpjegohen edhe rastet kur mund të përdorim thonjëzat njëshe brenda një teksti<br />
të mbyllur në thonjëza.<br />
Hapi III. Punë e pavarur. Ushtrimi 1 në faqen 234. Kontrollohet e vlerësohet<br />
puna e tre nxënësve të niveleve të ndryshme. Nxënësit e tjerë qartësohen për të<br />
bërë korrigjimet e plotësimet e duhura në detyrat e klasës, sipas kërkesës së këtij<br />
ushtrimi.<br />
Hapi IV. Punë dyshe sipas bankave. Ushtrimi 2 në faqen 234. Vlerësohen grupe<br />
të ndryshme për saktësinë e plotësimit të kërkesës së ushtrimit në fletore. Gjatë<br />
vlerësimit merret parasysh cilësia e shkrimit dhe drejtshkrimit.<br />
Hapi V. Punë e drejtuar. Ushtrimi 3 në faqen 234. Bëhet leximi i fjalive të ushtrimit<br />
nga nxënës të nivelit të lartë. Nxiten nxënës të niveleve të ndryshme të shpjegojnë<br />
përdorimin e thonjëzave në fjalitë e këtij ushtrimi.<br />
Mësuesi/ja bën korrigjimet e plotësimet e duhura të këtyre përgjigjeve.<br />
Bëhet përmbledhja dhe vlerësimi i orës së mësimit.<br />
Detyrë shtëpie. Jepet Ushtrimi 5 në faqen 234 dhe ushtrime nga Fletorja e punës,<br />
f. 32-33, sipas niveleve.<br />
118