27.11.2015 Views

udhezues gjuha shqipe 9

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Rubrika: Njohuri gjuhësore - Morfologji<br />

Tema: Foljet ndihmëse<br />

Vështirësia: Niveli III<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë kur e njëjta folje përdoret si folje ndihmëse dhe si folje me kuptim të<br />

plotë leksikor.<br />

• Të dallojë format foljore që formohen me anë të foljeve ndihmëse.<br />

• Të zgjedhojë format foljore, që formohen me anë të foljeve ndihmëse.<br />

• Të formojë fjali ku foljet kam dhe jam të përdoren si folje ndihmëse dhe si folje<br />

me kuptim të plotë.<br />

Materiale dhe mjete mësimore:<br />

Teksti “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”, tabela,<br />

fisha, shkumësa me ngjyra.<br />

Metoda dhe teknika mësimore:<br />

Kllaster, punë në çift, diskutim,<br />

punë e pavarur.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi I. Shkruhet në qendër të tabelës së zezë togfjalëshi Kohët e foljes. Nxiten<br />

nxënësit të thonë fjalë apo fjali rreth kësaj teme, pa gjykuar rreth tyre.<br />

të përbëra Kohët e foljes të thjeshta<br />

kanë folje ndihmëse<br />

nuk kanë folje ndihmëse<br />

Shkrimi i fjalëve a fjalive ndërpritet kur mbaron koha e caktuar.<br />

Hapi II. Mësuesi/ja paraqet një tabelë, ku është shkruar teksti i faqes 185 ose e<br />

shkruan atë në dërrasën e zezë. Diskutohet rreth foljeve të nënvizuara. Sqarohen foljet<br />

ndihmëse kam dhe jam, të cilat përdoren si mjete gramatikore për të formuar kohët<br />

e përbëra.<br />

Hapi III. Nxënësit hapin tekstet në faqen 185 dhe lexojnë shembujt me zgjidhjen<br />

përkatëse. Diskutohet rreth fjalive për të sqaruar kur foljet kam dhe jam janë ndihmëse<br />

dhe kur janë me kuptim të plotë.<br />

Shkruhen në dërrasë të zezë përfundimet:<br />

o Foljet ndihmëse i paravendosen pjesores së foljes.<br />

o Folja jam nuk është ndihmëse, kur përdoret në kuptimin ndodhem, gjendem.<br />

o Folja kam nuk është ndihmëse kur ka kuptimin zotëroj.<br />

Hapi IV. Paraqitet në dërrasën e zezë një tabelë me zgjedhimin e foljeve të formës<br />

veprore dhe joveprore në kohët e përbëra të të gjitha mënyrave, sipas modelit të tekstit.<br />

Diskutohet rreth formave që marrin foljet ndihmëse kam dhe jam.<br />

Theksohet se ajo që ndryshon gjatë zgjedhimit të foljeve në kohët e përbëra është<br />

folja ndihmëse.<br />

Mësuesi/ja thekson:<br />

o Folja ndihmëse kam shërben për të formuar edhe format foljore kam për të<br />

shkruar, kisha për të shkruar.<br />

33

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!