You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”<br />
Rubrika: Të lexuarit<br />
Tema: Bisedë me F. S. Nolin<br />
Objektivat: Nxënësi në fund të orës së mësimit të jetë i aftë:<br />
• Të marrë informacion për jetën dhe veprën e Fan Nolit.<br />
• Të përshkruajë personalitetin e tij, duke u mbështetur në të dhëna të marra nga teksti.<br />
• Të zbulojë disa veçori të bisedës.<br />
• Të diskutojë për mesazhin që ka marrë, për mendimet që u përputhen me njëri-tjetrin.<br />
Mjetet e mësimit:<br />
Teksti “Gjuha Shqipe 9”,<br />
informacione mbi jetën dhe<br />
veprën e Nolit, mjete shkollore,<br />
tabela, dërrasa.<br />
Teknika dhe metoda të mësimdhënies:<br />
Bisedë, lexime zinxhir, punë me<br />
shkrim (përshkrim), diskutim, kllaster.<br />
122<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Kjo temë mësimi do të fillojë me një histori interesante mbi fëmijërinë<br />
dhe shkollimin (si e çoi e ëma në shkollë) e Nolit, histori që do të interpretohet nga<br />
mësuesja.<br />
Figura e Nolit është figurë shumëplanëshe. Informacionet për jetën dhe veprimtarinë<br />
e tij janë të bollshme.<br />
Nxënësit janë udhëzuar orën e kaluar të gjejnë informacione për Nolin, duke e<br />
parë atë si:<br />
- shkrimtar - politikan<br />
- përkthyes - orator<br />
- njohës i muzikës - klerik.<br />
Kjo punë do të ndahet ndërmjet nxënësve, në mënyrë që të gjendet i gjithë<br />
informacioni.<br />
Mësuesi/ja shkruan në tabelë: Noli dhe veprimtaria e tij, të cilën e plotëson me<br />
informacionin që sjellin nxënësit.<br />
Hapi II. Mësuesi/ja i udhëzon nxënësit të lexojnë me intonacion dhe rrjedhshmëri.<br />
Vëmendja e nxënësve do të përqendrohet te ndërtimi i pyetjeve dhe tematika e tyre.<br />
Hapi III. Kalohet te rubrika “Reflektimi kuptimor”.<br />
Ushtrimi 1/a. Nxënësit lexojnë informacionin, ndërkohë mësuesi/ja ka shkruar<br />
në tabelë.<br />
biseda<br />
karakter i lirë i pyetjeve<br />
marrja e informacionit<br />
autor dëshmitar<br />
u referohet të dhënave<br />
U kërkon nxënësve mendime se ç’është biseda, cilat janë veçoritë dalluese nga<br />
teksti rrëfimtar letrar.<br />
Ushtrimi 1/b. - Ku përqendrohen pyetjet e dëgjuesve?