You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”<br />
Rubrika: Të lexuarit<br />
Tema: Shtëpia e kukullës (ora I)<br />
Objektivat: Nxënësi në fund të orës së mësimit të jetë i aftë:<br />
• Të lexojë për të identifikuar dramën si lloj të gjinisë dramatike.<br />
• Të zbulojë temën, subjektin dhe konfliktin dramatik.<br />
• Të përshkruajë personazhet e dramës dhe shkallën e vërtetësisë.<br />
Mjetet e mësimit:<br />
teksti “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”, tabela,<br />
shkumësa.<br />
Teknika dhe metoda e mësimdhënies:<br />
Lexim me role, tabela, ditari dypjesësh,<br />
diskutim.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Mësuesi/ja i njeh nxënësit me temën e re të mësimit, titullin dhe autorin.<br />
Informon nxënësit rreth dramës “Shtëpia e kukullës”, e shkruar më 1879. Vepra pati<br />
si pikënisje një fakt real nga jeta.<br />
Mësuesi/ja ritregon subjektin e dramës deri në fillim të fragmentit dhe përzgjedh<br />
dy çifte për ta lexuar atë. Nxënësit udhëzohen për një lexim të rrjedhshëm dhe me<br />
intonacion.<br />
Hapi II. Nxënësit do të punojnë në çift për të gjetur temën e dramës, karakteret,<br />
konfliktin dramatik, më pas, mësuesi do të plotësojë në dërrasë të zezë tabelën.<br />
Titulli<br />
Gjinia<br />
dramatike<br />
Tema<br />
Shtëpi kukulle Dramë Temë sociale,<br />
- marrëdhënia<br />
mes një çifti<br />
Karakteret<br />
(personazhet)<br />
Nora -<br />
Helmer<br />
Konflikti<br />
Zbulimi i<br />
karakterit të njëritjetrit<br />
pas shumë<br />
vitesh martese.<br />
196<br />
Tema: trajton shoqërinë ku burri e sheh gruan si të paaftë, të humbur, ku figura<br />
mashkullore qëndron si një mburojë për të.<br />
Hapi III. Kalohet te rubrika “Reflektimi kuptimor”.<br />
Ushtrimi 1. Nora nga lindja e konfliktit zbulon vendin e vërtetë që ka pasur në<br />
familje dhe vlerësimin që ka pasur i shoqi për të dhe ky zbulim e trondit. Ai i ndryshon<br />
rrënjësisht jetën e saj dhe kuptimin për vlerën e vetvetes.<br />
Ushtrimi 2. Nxënësit do të punojnë me teknikën “Ditari dypjesësh”.<br />
Fjalët e personazhit<br />
Ti dhe babai jeni fajtorë përpara<br />
meje....<br />
Komenti i nxënësit<br />
Nora e butë dhe delikate fillon të ngurtësohet,<br />
të tregohet e fortë për ta çuar bisedën deri në<br />
fund, të shprehë mendimin e saj, atë që ka<br />
kuptuar nga kjo situatë dhe të zbulojë faktin<br />
e gruas, femrës në dorë të burrit, që e kanë<br />
bërë të ndihet si kukull në shtëpi dhe të varur<br />
qoftë materialisht, qoftë shpirtërisht.