Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”<br />
Hapi IV. Bëhet përmbledhja dhe vlerësimi i orës së mësimit, duke u drejtuar<br />
nxënësve edhe këto pyetje:<br />
- Cilat janë stile të <strong>shqipe</strong>s standarde?<br />
- Cilat janë karakteristikat e tyre?<br />
Detyrë shtëpie: Ushtrimi 2 në faqen 288.<br />
TEKSTI PËRSHKRUES<br />
Rubrika: Të lexuarit<br />
Tema: Fshati përmes kodrinave K. Trebeshina<br />
O Shqipëri<br />
Xh. Bajron<br />
Objektivat: Nxënësi në fund të orës së mësimit të jetë i aftë:<br />
• Të lexojë për të identifikuar përshkrimin e vendit në tekste letrare.<br />
• Të dallojë fjalët kyç që krijojnë një imazh të qartë të vendit që përshkruhet.<br />
• Të komentojë përfytyrimin që i krijohet.<br />
Mjetet e mësimit:<br />
teksti “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”, fletore,<br />
tabelë, shkumësa, lapsa me ngjyrë.<br />
Teknika dhe metoda e mësimdhënies:<br />
Kllaster, stuhi mendimesh, lexim.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Mësuesi/ja i njeh nxënësit me temën e re të mësimit, të cilën e shkruan në<br />
tabelë. Informon nxënësit se ç’duhet kuptuar me tekst përshkrues, duke plotësuar<br />
kllasterin së bashku me nxënësit.<br />
vend<br />
objekt<br />
qenie të<br />
gjallë<br />
dukuri<br />
përshkrim<br />
objektiv<br />
Të përshkruash cilësi e<br />
karakteristika<br />
kuptimi<br />
Kohët e foljeve,<br />
zakonisht e tashmja,<br />
e pakryera<br />
letrare joletrare<br />
lloji<br />
teksti përshkrues<br />
<strong>gjuha</strong><br />
qëllimi<br />
përshkrim<br />
subjektiv<br />
mbizotërojnë mbiemrat<br />
që tregojnë: formë,<br />
ngjyrë, aromë, tingull<br />
204<br />
Hapi II. Nxënësit lexojnë fragmentin e dhënë në tekst. Gjatë leximit nënvizojnë<br />
detaje dhe fjalë kyç që shërbejnë për të përshkruar vendin dhe plotësojnë tabelën.