27.11.2015 Views

udhezues gjuha shqipe 9

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”<br />

1 në faqen 182; tjetrit i jepet ushtrimi 2 në faqen 182. Grupet alternohen në mënyrë<br />

që të mos kopjojnë nga njëri-tjetri.<br />

Bëhet vlerësimi i punës së nxënësve duke inkurajuar nxënësit e niveleve të<br />

ndryshme.<br />

Detyrë shtëpie.<br />

a) Shpërndahen për çdo nxënës fisha me tekste, në të cilat ata duhet të korrigjojnë<br />

gabimet që janë bërë në përdorimin e përemrave vetorë dhe trajtave të shkurtra.<br />

b) Ushtrimi 3 në faqen 182.<br />

Rubrika: Njohuri gjuhësore - Morfologji<br />

Tema: Ushtrime për përemrat vetorë dhe trajtat e shkurtra<br />

Vështirësia: Niveli III<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të përdorë në rasën, numrin dhe vetën e duhur trajtat e shkurtra dhe trajtat e<br />

shkurtra të bashkuara të përemrave vetorë.<br />

• Të formojë fjali dhe të argumentojë me anë të pyetjeve (kujt? dhe kë?) përdorimin<br />

e trajtave të shkurtra të bashkuara.<br />

• Të dallojë trajtën e shkurtër të vetës së parë njëjës më nga pjesëza më.<br />

• Të dallojë trajtën e shkurtër të vetës së tretë shumës u nga pjesëza u, që shërben<br />

për të formuar formën joveprore të foljeve.<br />

Materiale dhe mjete mësimore:<br />

Teksti “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”,<br />

shkumësa me ngjyra, fisha.<br />

Metoda dhe teknika mësimore:<br />

Diskutim, punë e drejtuar,<br />

punë në grup.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi I. Punohet ushtrimi 1 në faqen 183, sipas kërkesës. Nxënësit punojnë me<br />

grupe dyshe.<br />

Hapi II. Nxënësit zgjidhin me shkrim ushtrimet 2, 4 dhe 5 në faqen 183, sipas<br />

kërkesave, dhe i diskutojnë.<br />

Në ushtrimin 6, mësuesi/ja sqaron se fjala më është trajtë e shkurtër e përemrit<br />

vetor, veta e parë njëjës, rasa dhanore ose kallëzore. Kur ndodhet para foljes u<br />

përgjigjet pyetjeve kujt? ose kë?. Më-ja është pjesëz përforcuese, ajo mund të hiqet<br />

pa u prishur kuptimi i fjalisë.<br />

Hapi III. Në ushtrimin 7, mësuesi/ja sqaron se u është trajtë e shkurtër e vetës<br />

së tretë, shumës, rasa dhanore, kur i përgjigjet pyetjes kujt?. U-ja është pjesëz, kur<br />

shërben për të formuar formën joveprore të foljeve. Kjo ilustrohet me shembujt e<br />

këtij ushtrimi.<br />

Hapi IV. Ushtrimet 8, 9 dhe 10 zgjidhen e diskutohen sipas kërkesës.<br />

Në fund, bëhet përmbledhja e orës së mësimit, vlerësimi për arritjen e objektivave<br />

dhe vlerësimi i motivuar me notë i disa nxënësve të niveleve të ndryshme.<br />

Detyrë shtëpie: Jepet Ushtrimi 11 në faqen 184 dhe ushtrime nga Fletorja e<br />

punës, f. 4, sipas niveleve.<br />

24

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!