27.11.2015 Views

udhezues gjuha shqipe 9

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”<br />

Vetëm dritarja/ ku qëndronte Rina dikur,/ ishte çelur.<br />

Vetëm dritarja ishte çelur - është pjesa kryesore;<br />

ku (në të cilën) qëndronte Rina dikur - është pjesa e nënrenditur përcaktore.<br />

Kjo pjesë fjalie nuk varet nga e gjithë fjalia kryesore, por nga një gjymtyrë e pjesës<br />

kryesore nga kryefjala dritarja.<br />

Hapi III. Punë e drejtuar. Ushtrimet 1, 2 dhe 5. Vlerësohet shkalla e aktivizimit<br />

dhe saktësia e përgjigjeve të nxënësve.<br />

Hapi IV. Punë e pavarur. Ndahen nxënësit në dy grupe. Grupi I punon ushtrimin<br />

3, grupit II i jepet ushtrimi 4. Kontrollohet e vlerësohet puna e nxënësve.<br />

Bëhet përmbledhja e vlerësimi i orës së mësimit.<br />

Detyrë shtëpie. Ushtrimi 6, në faqen 256.<br />

Rubrika: Njohuri gjuhësore - Sintaksë<br />

Tema: Marrëdhëniet rrethanore dhe vendore<br />

Vështirësia: Niveli III<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

- Të dallojë marrëdhëniet rrethanore në një fjali të përbërë me nënrenditje.<br />

- Të dallojë marrëdhënien vendore në një fjali të përbërë me nënrenditje.<br />

- Të dallojë ngjyrimet e ndryshme të marrëdhënieve vendore.<br />

- Të përdorë drejt presjen në fjalinë e përbërë në marrëdhënie nënrenditëse vendore.<br />

Materiale dhe mjete mësimore:<br />

teksti i nxënësit, tekste alternative,<br />

tabelë, shkumësa me ngjyra,<br />

lapsa me ngjyra.<br />

Metoda dhe teknika mësimore:<br />

pema e mendimit, bisedë e kombinuar<br />

me shpjegim e diskutim, punë e drejtuar,<br />

punë në grupe dyshe.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi I. Bashkë me nxënësit plotësohet në dërrasë pema e mendimit për llojet e<br />

rrethanorëve.<br />

vendi<br />

kohe<br />

mënyre Rrethanorë sasie<br />

shkaku<br />

qëllimi<br />

Pema e mendimit pasurohet me veçori të tjera të llojeve të rrethanorëve, si: pyetja<br />

me të cilën gjenden, me se shprehen etj.<br />

Kërkohet nga nxënës të niveleve të ndryshme të thonë shembuj për çdo rrethanor<br />

dhe t’i dallojnë rrethanorët me anë të pyetjeve.<br />

150

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!