27.11.2015 Views

udhezues gjuha shqipe 9

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Rubrika: Njohuri gjuhësore - Morfologji<br />

Tema: Përemrat vetorë dhe trajtat e shkurtra<br />

Vështirësia: Niveli III<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të përdorë në rasën, numrin dhe vetën e duhur përemrat vetorë.<br />

• Të përdorë në rasën, numrin dhe vetën e duhur trajtat e shkurtra dhe trajtat e<br />

shkurtra të bashkuara të përemrave vetorë.<br />

• Të zbërthejë trajtat e shkurtra të bashkuara në tekste të ndryshme.<br />

Materiale dhe mjete mësimore:<br />

Teksti “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”,<br />

shkumësa me ngjyra.<br />

Metoda dhe teknika mësimore:<br />

Kllaster, punë në çift, diskutim.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi I. Kontrollohen e diskutohen detyrat e shtëpisë. Mblidhen disa fletore të<br />

nxënësve të niveleve të ndryshme për t’u korrigjuar dhe për t’u vlerësuar me notë<br />

brenda orës së mësimit.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”<br />

Hapi II. Shkruhet në qendër të tabelës së zezë fjala përemrat dhe nxiten nxënësit<br />

të flasin për ta pa u shqetësuar për gabimet që mund të bëjnë.<br />

vetorë<br />

Përemrat<br />

Hapi III. Përqendrohet vëmendja te përemrat vetorë. Rikujtohen njohuritë së<br />

bashku me nxënësit duke i ndihmuar me pyetjet:<br />

- Çfarë tregon përemri vetor i secilës vetë?<br />

- Në cilat rasa dalin trajtat e shkurtra?<br />

- Si formohen trajtat e shkurtra të bashkuara?<br />

Duke kujtuar tabelën e lakimit të përemrave vetorë në rasën dhanore dhe kallëzore,<br />

sqarohet se të gjitha trajtat e shkurtra të rasës dhanore bashkohen me trajtën e<br />

shkurtër e të rasës kallëzore, veta e tretë, numri njëjës dhe me trajtën e shkurtër<br />

të rasës kallëzore i, veta e tretë, numri shumës. Në këtë mënyrë formohen trajtat e<br />

shkurtra të bashkuara.<br />

më + e = ma të + e = ta<br />

më + i = m’i të + i = t’i<br />

Mësuesi/ja sqaron se për të zbërthyer një trajtë të shkurtër të bashkuar, në fillim do<br />

të bëjmë pyetjen kujt? të rasës dhanore dhe pastaj pyetjen kë? të rasës kallëzore.<br />

Hapi IV. Hapet teksti “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9” në f. 180. Ndahen nxënësit në grupe dyshe<br />

dhe nxiten të lexojnë fjalitë në kuti e të shikojnë me kujdes fjalët e shkruara me<br />

shkronja të zeza. Udhëzohen të diskutojnë për përdorimin e drejtë ose të gabuar të<br />

përemrave vetorë ose të trajtave të shkurtra. Këmbëngulet që të dallohen gabimet<br />

në rasë, numër dhe vetë.<br />

Hapi V. Bëhet një test i vogël për të matur rendimentin e orës së mësimit, duke i<br />

udhëzuar nxënësit të punojnë në fletore në grupe dyshe. Njërit grup i jepet ushtrimi<br />

23

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!