You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Hapi V . Punë e pavarur. Ushtrimi 5. Po paraqitim skemën vetëm për një fjali:<br />
Rrogozat 1 prej kashte, /që mbulonin 2 qerret/ po villnin 1 tani ujët e tepërt.<br />
Rrogozat 1 prej kashte po villnin 1 tani ujët e tepërt<br />
që mbulonin 2 qerret<br />
Bëhet përmbledhja e orës së mësimit dhe vlerësimi.<br />
Detyrë shtëpie. Jepet ushtrimi 6 dhe ushtrime nga Fletorja e punës, f. 37.<br />
ose<br />
Pj.kr.<br />
Pj.n.1<br />
Rubrika: Njohuri gjuhësore - Sintaksë<br />
Tema: Marrëdhënia ndërmjet pjesëve në fjalinë e përbërë<br />
me bashkërenditje<br />
Vështirësia: Niveli III<br />
Libër mësuesi për tekstin “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë llojet e marrëdhënieve që vendosen ndërmjet pjesëve në fjalinë e<br />
përbërë me nënrenditje (shtuese, kundërshtuese, veçuese e përmbyllëse).<br />
• Të përcaktojë mjetin që lidh pjesët në fjalinë e përbërë me bashkërenditje.<br />
• Të ndërtojë një tekst me fjali të përbëra me marrëdhënie bashkërenditjeje.<br />
Materiale dhe mjete mësimore:<br />
teksti i nxënësit, tekste alternative,<br />
shkumësa me ngjyra,<br />
“Istori e Skënderbeut”, e Naim Frashërit.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Rikujtojmë së bashku. Udhëzohen nxënësit të ndërtojnë një fjali të përbërë<br />
sipas skemës së mëposhtme:<br />
Pjesa I dhe Pjesa II , por Pjesa III<br />
Një fjali me këtë skemë është kjo:<br />
Përjashta era kishte pushuar 1 /dhe qielli ishte kthjelluar 2 mirë, / por të ftohtët<br />
vazhdonte 3/ .<br />
Diskutohen fjalitë që kanë ndërtuar nxënësit.<br />
Metoda dhe teknika mësimore:<br />
bisedë e kombinuar me shpjegim e<br />
diskutim, punë e pavarur, punë e drejtuar.<br />
Hapi II. Hapen librat. Lexohen nga mësuesi/ja vargjet e shkëputura nga “Istori e<br />
Skënderbeut”, e Naim Frashërit. Diskutohet rreth fjalive të përbëra me bashkërenditje.<br />
Dy vargjet e para të poezisë së mësipërme:<br />
139