27.11.2015 Views

udhezues gjuha shqipe 9

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Hapi III. Në këtë etapë nxënësit do të bëjnë një përmbledhje të njohurive për<br />

autorin Gi de Mopasan dhe veçoritë e stilit, të ndërtimit të tregimit me teknikën “Pema<br />

e mendimit”. Nxënësit do të punojnë në çift në fletoret e tyre. Më pas, me përgjigjet<br />

e përfaqësuesve të çifteve që mësuesi përzgjedh për të vlerësuar, plotëson pemën<br />

e mendimit në tabelë.<br />

objekteve<br />

përdorimin e detajeve<br />

gjendjes psikologjike<br />

Ai<br />

Gi de Mopasan<br />

tregimi psikologjik<br />

shkrimtar realist<br />

studim analitik i njeriut dhe mendimit shoqëror<br />

rrëfim në vetën e parë<br />

struktura<br />

hyrja<br />

zhvillimi<br />

mbyllja<br />

në gojën e protagonistit<br />

Vazhdon plotësimi i pemës së mendimit.<br />

Në fund të orës së mësimit, mësuesi/ja vlerëson nxënësit që morën pjesë në orën<br />

e mësimit, nxit dhe nxënësit që ishin më pak aktivë.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”<br />

Detyrë shtëpie. Ripunojeni punimin e orës së kaluar, duke shkruar një ese<br />

psikologjike të shkurtër me temë: “Frikë nga vetmia”.<br />

Rubrika: Njohuri gjuhësore - Morfologji<br />

Tema: Ushtrime për foljet ndihmëse dhe gjysmëndihmëse<br />

Vështirësia: Niveli III<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• T`i konkretizojë njohuritë e marra për përdorimin e foljeve ndihmëse dhe<br />

gjysmëndihmëse.<br />

• Të shkruajë në formën e duhur foljet ndihmëse kam e jam në mënyra e kohë<br />

të ndryshme.<br />

Materiale dhe mjete mësimore:<br />

Teksti “Gjuha <strong>shqipe</strong> 9”, tabela,<br />

shkumësa me ngjyra.<br />

Metoda dhe teknika mësimore:<br />

punë në grupe, punë e drejtuar, diskutim,<br />

stuhi mendimesh, punë e pavarur.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi I. Mësuesi/ja dëgjon me vëmendje punimin e detyrës së shtëpisë. Aktivizon<br />

dy nxënës të niveleve të ndryshme të lexojnë fletoret. Nga niveli i detyrës shikohet<br />

përgatitja e nxënësve. Paqartësitë që mund të kenë nxënësit plotësohen në këtë orë<br />

ushtrimesh.<br />

43

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!