Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesi – Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesi – Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesi – Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Vlerësojini <strong>dhe</strong> një herë shprehjet e shkëputura: maska që s’vdesin, që s’arrijnë kund, pa e<br />
parë veten në pasqyrë? Bëni lidhjen e tyre me një prej varianteve të mëposhtme:<br />
s’e kanë shqyrtuar kurrë ndërgjegjen e tyre ..............................................<br />
bëjnë sikur civilizohen, qytetërohen .................................................<br />
brezat vënë të njëjtën maskë si të paraardhësve ...............................................<br />
janë mungesë fytyre që i dallon nga të ndershmit ..........................................<br />
Për cilën ëndërr e ka fjalën poeti te vargjet: “Kush je ti që çon pluhur / pas ëndrrës e ik?<br />
Kë quan <strong>dhe</strong> pse i quan njëqelizorë? Pse duhet guxim <strong>dhe</strong> durim për të parë fytyrën e vërtetë<br />
që rri pas maskave?<br />
Gjeni në tekst fjalët që shprehin ironi <strong>dhe</strong> satirën? Pse e përdor poeti këtë figurë letrare?<br />
Ilustroni <strong>dhe</strong> argumentoni revoltën e poetit në këtë lirikë.<br />
Detyrë: Sillni në formë eseje mendimin tuaj për temën: “Nuk po dimë më kush është maskë e<br />
kush...”<br />
Tema: Lirika filozofike <strong>–</strong> Pesha e fatit<br />
Objektivat:<br />
Të identifikojë veçoritë e lirikës filozofike.<br />
Të lexojë me ndjenjë <strong>dhe</strong> intonacion.<br />
Të dallojë ironinë në poezi<br />
Të krahasojë lirikën filozofike me llojet e tjera<br />
Metoda <strong>dhe</strong> teknika mësimore<br />
stuhi mendimesh<br />
Rruga e krahasimit<br />
Punë e drejtuar, punë e pavarur<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Stuhi mendimesh<br />
Ç’është lirika?<br />
Si ndahet sipas tematikave?