Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesi – Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesi – Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesi – Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Hapi i katërt. Punë e pavarur. Ushtrimi 6. Nxënësit do të bëjnë një tregim ku të përdorin<br />
përcaktorë kallëzuesorë të kryefjalës e të kundrinorit të drejtë.<br />
Detyrë shtëpie. Ushtrimi 6 përfundon në shtëpi.<br />
Tema: Kundrinori i drejtë <strong>dhe</strong> i zhdrejtë.<br />
Ora e parë<br />
Objektivat:<br />
- Të dallojnë kundrinorët <strong>dhe</strong> të përcaktojnë llojin e tyre.<br />
- Të përcaktojnë natyrën e tyre, me se janë shprehur ata.<br />
- Të përdorin drejt kundrinorin e drejtë <strong>dhe</strong> të zhdrejtë me <strong>dhe</strong> pa parafjalë në fjali.<br />
Fjalë <strong>dhe</strong> shprehje kyçe: Kundrinor i drejtë, kundrinor i zhdrejtë me parafjalë, kundrinor i<br />
zhdrejtë pa parafjalë, gjymtyrë e dytë, gjymtyrë e domosdoshme, etj.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi i parë. Lexohet teksti i dhënë në hyrje të mësimit <strong>dhe</strong> mësuesi u kërkon nxënësve të<br />
përqendrohen te fjalët me shkronja të zeza. U kërkon nxënësve të thonë çfarë tregojnë fjalët<br />
me të zeza. Me çfarë gjymtyre kemi të bëjmë?<br />
Hapi i dytë. Brainstorming + kllaster. Për çfarë shërbejnë kundrinorët? Si i ndajmë ata? Me<br />
se shprehen? pa parafjalë<br />
I drejtë - Kundrinori - i zhdrejtë<br />
me parafjalë<br />
Nxënësit nënvizojnë kundrinorë të tjerë që gjenden në tekstin e lexuar. Ata duhet t’i ndajnë<br />
kundrinorët sipas llojeve <strong>dhe</strong> të thonë me se janë shprehur ata.<br />
Hapi i tretë. <strong>Mësuesi</strong> jep shpjegime për secilin prej llojeve të kundrinorëve.<br />
Ai duhet t’u bëjë të qartë nxënësve:<br />
Çfarë tregojnë kundrinorët e drejtë.<br />
Me çfarë shprehet.<br />
Roli i tij në fjali <strong>dhe</strong> vendi që zë në të.