Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesi – Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesi – Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesi – Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Hapi i katërt. Punë e pavarur. Ushtrimi 3, 4. Kontroll i detyrës <strong>dhe</strong> vlerësim me notë për<br />
nxënës të niveleve të ndryshme.<br />
Përmbledhje e orës mësimore.<br />
Detyrë shtëpie. Ushtrimi 5.<br />
Tema: Fjala <strong>dhe</strong> përbërësit e saj.<br />
Objektivat:<br />
- Të dallojnë fjalët e parme nga të prejardhurat.<br />
- Të dallojnë drejt përbërësit e fjalës: rrënjë, temë, mbaresë.<br />
- Të ndërtojnë familje fjalësh për fjalë të ndryshme.<br />
Fjalë <strong>dhe</strong> shprehje kyçe: rrënjë, temë, mbaresë, fjalë të parme, fjalë të prejardhura, familje<br />
fjalësh.<br />
Metodat e mësimdhënies: kllaster, teknika e pyetjeve, diskutim, shpjegim, praktikë e<br />
udhëhequr, punë në dyshe, punë e pavarur.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi i parë. Kllaster për pjesët e ligjëratës.<br />
Të ndryshueshme Pjesët e ligjëratës Të pandryshueshme<br />
Hapi i dytë. Punë në dyshe. Lexim i fragmentit të dhënë në tekst <strong>dhe</strong> plotësim në dyshe i<br />
tabelës duke i klasifikuar fjalët në të ndryshueshme <strong>dhe</strong> të pandryshueshme. Hapi III.<br />
<strong>Mësuesi</strong> shkruan në dërrasë fjalët me shkronja të zeza në tekstin në krye të mësimit:<br />
mal-e<br />
mal-i<br />
mal-et<br />
U kërkon nxënësve që të nënvizojnë pjesën që ndryshon <strong>dhe</strong> të thonë nëse kemi të bëjmë me<br />
një fjalë apo me fjalë të ndryshme.