Next part of the power scenario of the WBSEB comprises - Infraline
Next part of the power scenario of the WBSEB comprises - Infraline
Next part of the power scenario of the WBSEB comprises - Infraline
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
AUGMENTATION OF THE EXISTING 33/11,6.6 & 6 KV SUB-STATIONS<br />
PHYSICIAL ACHIEVEMENT : 1.4.2006 TO 31.3.2007<br />
Sl. District Name <strong>of</strong> Voltage Existing Work Order No. Proposed Capacity Capacity Date <strong>of</strong><br />
No. Sub-Station Ratio Capacity & Date Capacity Achieved Addition Commissioning<br />
KV/KV No. x MVA No. x MVA No. x MVA MVA<br />
1 24 Parganas Mondalganthi 33/11 2 x 6.3 = 12.60 2 x 10 = 20.00 7.40 April, 2006<br />
North<br />
2 24 Parganas Bagjola 33/11 2 x 6.3 = 12.60 2 x 10 = 20.00 1 x 10 + 1 x 6.3 3.70 April, 2006<br />
North = 16.03<br />
3 24 Parganas Mohisbathan 33/11 2 x 6.3 = 12.60 ZMC/APDRP/340 2 x 10 = 20.00 2 x 10 = 20.00 7.40 April, 2006<br />
North dated 16.01.2004<br />
4 Dakshin Kushmundi 33/11 1 x 3 + 1 x 1.6 DS/2005-06/129/122/59 2 x 3.15 = 6.30 2 x 3.15 = 6.30 1.70 April, 2006<br />
Dinajpur = 4.60 dated 17.02.2006<br />
5 24 Parganas Joynagar 33/11 1 x 6.3 + 2 x 5 2 x 6.3 + 1 x 5 = 17.60 2 x 6.3 + 1 x 5 = 17.60 1.30 April, 2006<br />
South =<br />
6 Nadia Subarnapur 33/11 1 x 6.3 + 2 x 5 DS/RIDF-VIII/2002-03/ 2 x 5 + 2 x 6.3 = 22.60 2 x 5 + 2 x 6.3 = 22.60 6.30 July, 2006<br />
= 198/113/166 dated 26.02.2006<br />
7 Nadia Gangnapur 33/11 2 x 3.15 = 6.30 1 x 3.15 + 1 x 6.3 = 9.45 1 x 3.15 + 1 x 6.3 = 9.45 3.15 July, 2006<br />
8 24 Parganas Serapul 33/11 1 x 3.15 = 3.15 1 x 3.15 + 1 x 3 = 6.15 1 x 3.15 + 1 x 3 = 6.15 3.00 July, 2006<br />
North<br />
9 Bankura Indus 33/11 1 x 3.15 + 1 x 3 1 x 3 + 1 x 6.3 = 9.30 1 x 3 + 1 x 6.3 = 9.30 3.15 September, 2006<br />
= 6.15<br />
10 Murshidabad Nabagram 33/11 2 x 3 = 6.00 2 x 6.3 = 12.60 1 x 3 + 1 x 6.3 = 9.30 3.3 September, 2006<br />
11 Purulia Raghunathpur 33/11 2 x 3.15 + 1 x 1 BK/2005-06/30/74/14 1 x 3 + 1 x 6.30 = 9.30 1 x 3 + 1 x 6.30 = 9.30 2.00 October, 2006<br />
= 7.30 dated<br />
12 Malda Ratua 33/11 1 x 3 + 1 x 1.6 3 x 3 + 1 x 6.30 3 x 3 + 1 x 6.30 10.70 November, 2006<br />
= 4.60 = 15.30 = 15.30<br />
13 Burdwan Becharhat 33/11 1 x 3.15 = 3.15 DS/RIDF-VIII/2002-03/71/105/45 2 x 3.15 = 6.30 2 x 3.15 = 6.30 3.15 November, 2006<br />
dated : 03.12.2002<br />
14 Nadia Karimpur 33/11 2 x 3 = 6.00 DS/2002-03/46/43/113/25 1 x 6.3 + 2 x 3.15 = 12.60 1 x 6.3 + 2 x 3.15 = 12.60 6.60 November, 2006<br />
dated : 18.09.2002<br />
Annual Report 2006-2007<br />
49