29.07.2013 Views

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2342 CD<br />

Svend Hammershøi<br />

f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948<br />

"All Souls Chapel", Oxford.<br />

Olie på lærred. 100 x 79.<br />

Udstillet: Konsthallen, "Baltiska<br />

Utställningen i Malmö", 1914<br />

nr. 2216.<br />

Lignende maleri afbildet og omtalt:<br />

Foreningen for National<br />

Kunst, "Svend Hammershøis Billeder<br />

fra Oxford", 1936, s. 46.<br />

DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

2343<br />

E. Duvivier, fransk maler, 19. årh.<br />

Folkeliv i klassiske ruiner.<br />

Sign. E. Duvivier Arc. 1839.<br />

Olie på træ. 33 x 27. Empireramme.<br />

DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

2344<br />

Christian Eckardt<br />

f. København 1832, d. sst. 1914<br />

"Fra Neapel". 1856. Sign. C. E.<br />

Olie på lærred. 35 x 49.<br />

DKK 60.000<br />

€ 8.000<br />

2345<br />

Christian Eckardt<br />

Parti fra Port d'Auza med optrukne<br />

både på stranden. Sign.<br />

C. Eckardt 79 Port d'Auza.<br />

Olie på lærred. 31 x 49.<br />

DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

2346<br />

Fransk maler, ca. 1900<br />

Parti fra Paris med folkeliv<br />

ved Seinen, i baggrunden toppen<br />

af Eiffeltårnet. Sign. L. de<br />

Lomeittire?. Olie på plade.<br />

23 x 25. DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />

2344<br />

2345<br />

2346<br />

219