auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
2342 CD<br />
Svend Hammershøi<br />
f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948<br />
"All Souls Chapel", Oxford.<br />
Olie på lærred. 100 x 79.<br />
Udstillet: Konsthallen, "Baltiska<br />
Utställningen i Malmö", 1914<br />
nr. 2216.<br />
Lignende maleri afbildet og omtalt:<br />
Foreningen for National<br />
Kunst, "Svend Hammershøis Billeder<br />
fra Oxford", 1936, s. 46.<br />
DKK 12.000-15.000<br />
€ 1.600-2.000<br />
2343<br />
E. Duvivier, fransk maler, 19. årh.<br />
Folkeliv i klassiske ruiner.<br />
Sign. E. Duvivier Arc. 1839.<br />
Olie på træ. 33 x 27. Empireramme.<br />
DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
2344<br />
Christian Eckardt<br />
f. København 1832, d. sst. 1914<br />
"Fra Neapel". 1856. Sign. C. E.<br />
Olie på lærred. 35 x 49.<br />
DKK 60.000<br />
€ 8.000<br />
2345<br />
Christian Eckardt<br />
Parti fra Port d'Auza med optrukne<br />
både på stranden. Sign.<br />
C. Eckardt 79 Port d'Auza.<br />
Olie på lærred. 31 x 49.<br />
DKK 10.000-15.000<br />
€ 1.300-2.000<br />
2346<br />
Fransk maler, ca. 1900<br />
Parti fra Paris med folkeliv<br />
ved Seinen, i baggrunden toppen<br />
af Eiffeltårnet. Sign. L. de<br />
Lomeittire?. Olie på plade.<br />
23 x 25. DKK 12.000-15.000<br />
€ 1.600-2.000<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />
2344<br />
2345<br />
2346<br />
219