auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
2157<br />
2158<br />
2159<br />
2157<br />
Vilhelm Bille<br />
f. København 1864, d. sst. 1908<br />
Tomastet fransk skib i høj søgang.<br />
Sign. Vilhelm Bille. Olie<br />
på lærred. 30 x 41.<br />
DKK 12.000 / € 1.600<br />
2158 CD<br />
Johan Neumann<br />
f. København 1860, d. sst. 1940<br />
"Sommer Eftermiddag ved<br />
Sjællands Odde". Sign. Joh. J.<br />
Neumann 1895. Olie på lærred.<br />
104 x 138.<br />
DKK 30.000 / € 4.000<br />
2159<br />
Anton Melbye<br />
f. København 1818, d. Paris 1875<br />
Livlig trafik i Sundet med dansk<br />
dampskib, antagelig Øresundsdamperen<br />
Horatio. Sign. Anton<br />
Melbye. Olie på lærred. 36 x 48.<br />
DKK 20.000-25.000<br />
€ 2.700-3.400<br />
2160<br />
Christian Eckardt<br />
f. København 1832, d. sst. 1914<br />
Livlig trafik i Øresund ud for<br />
Helsingør Havn. Sign. C. E. 75.<br />
Olie på lærred. 31 x 50.<br />
DKK 7.000-10.000 / € 940-1.300<br />
2161<br />
C. F. Sørensen<br />
f. Besser på Samsø 1818, d. København 1879<br />
"Fiskere paa Kysten ved Arildsleje".<br />
Betegnet på bagsiden C.<br />
F. Sørensen. Olie på lærred.<br />
38 x 63. DKK 30.000 / € 4.000<br />
2162<br />
Christian Eckardt<br />
Kystparti med sejlskibe i en<br />
havn, i forgrunden ordner fiskere<br />
deres net. Sign. C. Eckardt og<br />
utydeligt dateret 70? Olie på<br />
lærred. 30 x 51.<br />
DKK 15.000-20.000<br />
€ 2.000-2.700<br />
144 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>