29.07.2013 Views

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2157<br />

2158<br />

2159<br />

2157<br />

Vilhelm Bille<br />

f. København 1864, d. sst. 1908<br />

Tomastet fransk skib i høj søgang.<br />

Sign. Vilhelm Bille. Olie<br />

på lærred. 30 x 41.<br />

DKK 12.000 / € 1.600<br />

2158 CD<br />

Johan Neumann<br />

f. København 1860, d. sst. 1940<br />

"Sommer Eftermiddag ved<br />

Sjællands Odde". Sign. Joh. J.<br />

Neumann 1895. Olie på lærred.<br />

104 x 138.<br />

DKK 30.000 / € 4.000<br />

2159<br />

Anton Melbye<br />

f. København 1818, d. Paris 1875<br />

Livlig trafik i Sundet med dansk<br />

dampskib, antagelig Øresundsdamperen<br />

Horatio. Sign. Anton<br />

Melbye. Olie på lærred. 36 x 48.<br />

DKK 20.000-25.000<br />

€ 2.700-3.400<br />

2160<br />

Christian Eckardt<br />

f. København 1832, d. sst. 1914<br />

Livlig trafik i Øresund ud for<br />

Helsingør Havn. Sign. C. E. 75.<br />

Olie på lærred. 31 x 50.<br />

DKK 7.000-10.000 / € 940-1.300<br />

2161<br />

C. F. Sørensen<br />

f. Besser på Samsø 1818, d. København 1879<br />

"Fiskere paa Kysten ved Arildsleje".<br />

Betegnet på bagsiden C.<br />

F. Sørensen. Olie på lærred.<br />

38 x 63. DKK 30.000 / € 4.000<br />

2162<br />

Christian Eckardt<br />

Kystparti med sejlskibe i en<br />

havn, i forgrunden ordner fiskere<br />

deres net. Sign. C. Eckardt og<br />

utydeligt dateret 70? Olie på<br />

lærred. 30 x 51.<br />

DKK 15.000-20.000<br />

€ 2.000-2.700<br />

144 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>