auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
2200<br />
2201<br />
2202<br />
2200 CD<br />
Agnes Slott-Møller<br />
f. København 1862, d. Fyn 1937<br />
En nonne går langs en sø. Sign.<br />
Agnes Slott-Møller. Olie på lærred.<br />
46 x 63. DKK 12.000-15.000<br />
€ 1.600-2.000<br />
2201<br />
Siegfred Hass<br />
f. Kalundborg 1848, d. København 1908<br />
Sejlskibe og småbåde i en fjord.<br />
Sign. S. Hass Lofoten 87. Olie på<br />
lærred. 93 x 134.<br />
DKK 30.000 / € 4.000<br />
2202<br />
Axel Schovelin<br />
f. København 1827, d. Frederiksberg 1893<br />
En sommerdag ved kysten med<br />
to kvinder på en badebro. Sign.<br />
Axel Schovelin. Olie på lærred.<br />
46 x 74. DKK 15.000 / € 2.000<br />
2203<br />
Janus la Cour<br />
f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909<br />
Ved skumringstid. Sign. J. la Cour<br />
1863. Olie på lærred. 105 x 185.<br />
Antagelig det på Charlottenborg i<br />
1863 som nr. 38 udstillede maleri<br />
med titlen "Henimod Solnedgang.<br />
Kystparti fra Aarhus-Bugten".<br />
DKK 70.000 / € 9.400<br />
2204<br />
L. A. Ring, f. Ring 1854, d. Roskilde 1933<br />
Landsbygade. Sign L. A. Ring<br />
Raagelund august 84. Olie på<br />
lærred. 25 x 30.<br />
Udstillet: Charlottenborg,<br />
"Mindeudstilling for L. A. Ring",<br />
1933 nr. 18.<br />
Ordrupgaard: "L. A. Ring",<br />
1984 nr. 8.<br />
Omtalt og afbildet i Peter Hertz<br />
"Maleren L. A. Ring", København<br />
1934, s. 186-187.<br />
Proveniens: Maleren Aage Øbro,<br />
Sorø.<br />
Nærværende maleri er et af de tidligste<br />
eksempler på L. A. Ring som<br />
landskabsmaler.<br />
DKK 25.000-30.000<br />
€ 3.400-4.000<br />
162 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>