29.07.2013 Views

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2200<br />

2201<br />

2202<br />

2200 CD<br />

Agnes Slott-Møller<br />

f. København 1862, d. Fyn 1937<br />

En nonne går langs en sø. Sign.<br />

Agnes Slott-Møller. Olie på lærred.<br />

46 x 63. DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

2201<br />

Siegfred Hass<br />

f. Kalundborg 1848, d. København 1908<br />

Sejlskibe og småbåde i en fjord.<br />

Sign. S. Hass Lofoten 87. Olie på<br />

lærred. 93 x 134.<br />

DKK 30.000 / € 4.000<br />

2202<br />

Axel Schovelin<br />

f. København 1827, d. Frederiksberg 1893<br />

En sommerdag ved kysten med<br />

to kvinder på en badebro. Sign.<br />

Axel Schovelin. Olie på lærred.<br />

46 x 74. DKK 15.000 / € 2.000<br />

2203<br />

Janus la Cour<br />

f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909<br />

Ved skumringstid. Sign. J. la Cour<br />

1863. Olie på lærred. 105 x 185.<br />

Antagelig det på Charlottenborg i<br />

1863 som nr. 38 udstillede maleri<br />

med titlen "Henimod Solnedgang.<br />

Kystparti fra Aarhus-Bugten".<br />

DKK 70.000 / € 9.400<br />

2204<br />

L. A. Ring, f. Ring 1854, d. Roskilde 1933<br />

Landsbygade. Sign L. A. Ring<br />

Raagelund august 84. Olie på<br />

lærred. 25 x 30.<br />

Udstillet: Charlottenborg,<br />

"Mindeudstilling for L. A. Ring",<br />

1933 nr. 18.<br />

Ordrupgaard: "L. A. Ring",<br />

1984 nr. 8.<br />

Omtalt og afbildet i Peter Hertz<br />

"Maleren L. A. Ring", København<br />

1934, s. 186-187.<br />

Proveniens: Maleren Aage Øbro,<br />

Sorø.<br />

Nærværende maleri er et af de tidligste<br />

eksempler på L. A. Ring som<br />

landskabsmaler.<br />

DKK 25.000-30.000<br />

€ 3.400-4.000<br />

162 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>