auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />
2199<br />
2199<br />
C. Pram-Henningsen, f. København 1846, d. München 1892<br />
Den uartige dreng. Sign. P. H. 68 samt Henningsen<br />
72. Olie på lærred. 54 x 45.<br />
Antagelig det på Charlottenborg i 1873 som nr. 82 udstillede<br />
maleri med titlen "Drenge. Genrebillede".<br />
DKK 30.000-40.000 / € 4.000-5.400<br />
161