auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
2307<br />
2307 CD<br />
Ole Ring, f. Baldersbrønde 1902, d. 1972<br />
Parti fra Gammel Strand. I baggrunden Thorvaldsens<br />
Museum og Nikolaj Kirke. Sign. Ole<br />
Ring 1956. Olie på lærred. 69 x 91.<br />
DKK 40.000-50.000 / € 5.400-6.700<br />
2308<br />
2308<br />
Dansk Guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel<br />
Amalienborg Slotsplads med en karet, der kører<br />
forbi Saly's rytterstatue af Frederik V. I baggrunden<br />
skimtes havnen. Olie på træ. 20 x 28.<br />
Maleriet er tidligere blevet tilskrevet C. W. Eckersberg,<br />
men det er i dag vanskeligt at påvise, at det skulle være<br />
malt af ham. Derimod peger motivet og stregen snarere<br />
i retning af en maler som Martinus Rørbye (1803-<br />
1848) eller tegneren H. G. F. Holm, også kaldet Fattigholm<br />
(1803 - 1861). DKK 25.000 / € 3.400<br />
204 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>