29.07.2013 Views

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2307<br />

2307 CD<br />

Ole Ring, f. Baldersbrønde 1902, d. 1972<br />

Parti fra Gammel Strand. I baggrunden Thorvaldsens<br />

Museum og Nikolaj Kirke. Sign. Ole<br />

Ring 1956. Olie på lærred. 69 x 91.<br />

DKK 40.000-50.000 / € 5.400-6.700<br />

2308<br />

2308<br />

Dansk Guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel<br />

Amalienborg Slotsplads med en karet, der kører<br />

forbi Saly's rytterstatue af Frederik V. I baggrunden<br />

skimtes havnen. Olie på træ. 20 x 28.<br />

Maleriet er tidligere blevet tilskrevet C. W. Eckersberg,<br />

men det er i dag vanskeligt at påvise, at det skulle være<br />

malt af ham. Derimod peger motivet og stregen snarere<br />

i retning af en maler som Martinus Rørbye (1803-<br />

1848) eller tegneren H. G. F. Holm, også kaldet Fattigholm<br />

(1803 - 1861). DKK 25.000 / € 3.400<br />

204 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>