29.07.2013 Views

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2132 2133<br />

2134<br />

2132<br />

Anna Sophie Petersen<br />

f. København 1845, d. sst. 1910<br />

En fisker med pibe. Sign. A. P. 86 Tisvilde.<br />

Olie på lærred. 56 x 48.<br />

DKK 10.000 / € 1.300<br />

2133<br />

Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst. 1927<br />

Portræt af en lille dreng. Sign. L. T. Olie<br />

på lærred. 29 x 26. DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

2134<br />

P. S. Krøyer, tilskrevet ?<br />

f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909<br />

Kunsterens selvportræt. Olie på lærred.<br />

24 x 18.<br />

For lignende selvportræt se Peter Michael<br />

Hornung, "Peder Severin Krøyer", 2002 s.<br />

95, dette udført i 1879. Det er vanskeligt at<br />

forestille sig, at andre kunne have udført et<br />

så følsomt og intenst portræt end Krøyer selv.<br />

DKK 30.000 / € 4.000<br />

2135<br />

Peter Ilsted<br />

f. Sakskøbing 1861, d. København 1933<br />

En lyshåret pige. Antagelig kunstnerens<br />

kone Ingeborg eller søsteren, Ida Ilsted,<br />

senere gift Hammershøi. Sign. monogram.<br />

Olie på lærred monteret på plade.<br />

32 x 26. DKK 10.000-12.000<br />

€ 1.300-1.600<br />

134 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>