auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
2132 2133<br />
2134<br />
2132<br />
Anna Sophie Petersen<br />
f. København 1845, d. sst. 1910<br />
En fisker med pibe. Sign. A. P. 86 Tisvilde.<br />
Olie på lærred. 56 x 48.<br />
DKK 10.000 / € 1.300<br />
2133<br />
Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst. 1927<br />
Portræt af en lille dreng. Sign. L. T. Olie<br />
på lærred. 29 x 26. DKK 20.000<br />
€ 2.700<br />
2134<br />
P. S. Krøyer, tilskrevet ?<br />
f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909<br />
Kunsterens selvportræt. Olie på lærred.<br />
24 x 18.<br />
For lignende selvportræt se Peter Michael<br />
Hornung, "Peder Severin Krøyer", 2002 s.<br />
95, dette udført i 1879. Det er vanskeligt at<br />
forestille sig, at andre kunne have udført et<br />
så følsomt og intenst portræt end Krøyer selv.<br />
DKK 30.000 / € 4.000<br />
2135<br />
Peter Ilsted<br />
f. Sakskøbing 1861, d. København 1933<br />
En lyshåret pige. Antagelig kunstnerens<br />
kone Ingeborg eller søsteren, Ida Ilsted,<br />
senere gift Hammershøi. Sign. monogram.<br />
Olie på lærred monteret på plade.<br />
32 x 26. DKK 10.000-12.000<br />
€ 1.300-1.600<br />
134 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>