29.07.2013 Views

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2293<br />

Otto Haslund, f. København 1842, d. Koldby 1917<br />

"En Holdeplads ved Stranden". Sign. Otto H.<br />

1880. Olie på lærred. 64 x 108.<br />

Udstillet: Charlottenborg 1880 nr. 102.<br />

DKK 40.000 / € 5.400<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />

2293<br />

2294<br />

2294<br />

Simon Simonsen, f. München 1841, d. København 1928<br />

Uden for en kro. Diligencehestene bliver vandet.<br />

Sign. Simon Simonsen 1892. Olie på lærred.<br />

39 x 59.<br />

DKK 25.000-30.000 / € 3.400-4.000<br />

199