auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
2127<br />
2128<br />
2129<br />
2127<br />
Carl Olsen<br />
f. København 1818, d. sst. 1878<br />
Marine med sejlskibe. Sign. C.<br />
Olsen. Olie på lærred.<br />
58 x 84. DKK 30.000<br />
€ 4.000<br />
2128 CD<br />
Sally Philipsen<br />
f. København 1879, d. sst. 1936<br />
Sommerdag ved kysten. Antageligt<br />
fra Dragør. Sign. Sally<br />
Philipsen. Olie på lærred.<br />
70 x 103. DKK 12.000<br />
€ 1.600<br />
2129 CD<br />
Marx Reese<br />
f. Hundbjerg 1881, d. Skagen 1959<br />
Indsejlingen til Skagens havn.<br />
Sign. Marx Reese Skagen<br />
1937. Olie på lærred.<br />
76 x 112. DKK 10.000-12.000<br />
€ 1.300-1.600<br />
2130<br />
Carl Locher<br />
f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915<br />
Redningsbåden går ud. Sign.<br />
Carl Locher. Olie på lærred.<br />
85 x 127. DKK 40.000-60.000<br />
€ 5.400-8.000<br />
2131<br />
Alfred Olsen<br />
f. på Fejø 1854, d. København 1932<br />
Kystparti med stråtækte huse<br />
og en mølle ved havet. Sign.<br />
Alfred Olsen. Olie på lærred.<br />
80 x 125. DKK 15.000-20.000<br />
€ 2.000-2.700<br />
132 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>