29.07.2013 Views

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2127<br />

2128<br />

2129<br />

2127<br />

Carl Olsen<br />

f. København 1818, d. sst. 1878<br />

Marine med sejlskibe. Sign. C.<br />

Olsen. Olie på lærred.<br />

58 x 84. DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

2128 CD<br />

Sally Philipsen<br />

f. København 1879, d. sst. 1936<br />

Sommerdag ved kysten. Antageligt<br />

fra Dragør. Sign. Sally<br />

Philipsen. Olie på lærred.<br />

70 x 103. DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

2129 CD<br />

Marx Reese<br />

f. Hundbjerg 1881, d. Skagen 1959<br />

Indsejlingen til Skagens havn.<br />

Sign. Marx Reese Skagen<br />

1937. Olie på lærred.<br />

76 x 112. DKK 10.000-12.000<br />

€ 1.300-1.600<br />

2130<br />

Carl Locher<br />

f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915<br />

Redningsbåden går ud. Sign.<br />

Carl Locher. Olie på lærred.<br />

85 x 127. DKK 40.000-60.000<br />

€ 5.400-8.000<br />

2131<br />

Alfred Olsen<br />

f. på Fejø 1854, d. København 1932<br />

Kystparti med stråtækte huse<br />

og en mølle ved havet. Sign.<br />

Alfred Olsen. Olie på lærred.<br />

80 x 125. DKK 15.000-20.000<br />

€ 2.000-2.700<br />

132 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>