auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
2143<br />
Holger Drachmann<br />
f. København 1846, d. Hornbæk 1908<br />
Solnedgang over Skagen Strand. Sign.<br />
Holger Drachmann Skagen 1906.<br />
Olie på lærred. 81 x 115.<br />
DKK 20.000-25.000 / € 2.700-3.400<br />
2144<br />
Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst. 1927<br />
"Sommeraften ved Skagen Strand".<br />
Sign. L. T. 23/7 22. Olie på lærred.<br />
41 x 62.<br />
DKK 30.000-40.000 / € 4.000-5.400<br />
2145<br />
"Salome". Sign. L. T. 1910. Olie på<br />
lærred. 63 x 42.<br />
Lise Svanholms fortegnelse over Laurits<br />
Tuxens malerier nr. 841.<br />
2146<br />
Holger Drachmann<br />
Kystparti fra Frederiksværk. Sign. H.<br />
Drachmann Frværk 86. Olie på lærred.<br />
27 x 46. DKK 20.000 / € 2.700<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />
2146<br />
2145<br />
139