29.07.2013 Views

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2143<br />

Holger Drachmann<br />

f. København 1846, d. Hornbæk 1908<br />

Solnedgang over Skagen Strand. Sign.<br />

Holger Drachmann Skagen 1906.<br />

Olie på lærred. 81 x 115.<br />

DKK 20.000-25.000 / € 2.700-3.400<br />

2144<br />

Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst. 1927<br />

"Sommeraften ved Skagen Strand".<br />

Sign. L. T. 23/7 22. Olie på lærred.<br />

41 x 62.<br />

DKK 30.000-40.000 / € 4.000-5.400<br />

2145<br />

"Salome". Sign. L. T. 1910. Olie på<br />

lærred. 63 x 42.<br />

Lise Svanholms fortegnelse over Laurits<br />

Tuxens malerier nr. 841.<br />

2146<br />

Holger Drachmann<br />

Kystparti fra Frederiksværk. Sign. H.<br />

Drachmann Frværk 86. Olie på lærred.<br />

27 x 46. DKK 20.000 / € 2.700<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />

2146<br />

2145<br />

139