auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
2211<br />
2211<br />
Hans Frederik Henriksen Borgen<br />
f. Ullensaker 1852, d. Kristiania 1907<br />
Vinterdag med en hesteslæde, der passerer nogle<br />
hytter. Sign. Fr. Borgen. Olie på lærred.<br />
38 x 59. DKK 8.000-12.000 / € 1.100-1.600<br />
2212<br />
Christian Zacho<br />
f. Grenå 1843, d. Hellerup 1913<br />
Vinterlandskab med brændesamlere. Sign. Chr.<br />
Zacho 1879. Olie på lærred. 50 x 73.<br />
DKK 15.000 / € 2.000<br />
2212<br />
2213 CD<br />
Peder Mønsted<br />
f. Grenå 1859, d. Fredensborg 1941<br />
Solklar vinterdag med legende drenge ved et<br />
gammelt blokhus. Sign. P. Mönsted Odnes 1935.<br />
Olie på lærred. 51 x 70. DKK 80.000 / € 11.000<br />
2214 CD<br />
Peder Mønsted<br />
Vinterdag i landsbyen. Sign. P. Mønsted 1918.<br />
Olie på lærred. 30 x 43. DKK 40.000 / € 5.400<br />
166 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>