29.07.2013 Views

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2211<br />

2211<br />

Hans Frederik Henriksen Borgen<br />

f. Ullensaker 1852, d. Kristiania 1907<br />

Vinterdag med en hesteslæde, der passerer nogle<br />

hytter. Sign. Fr. Borgen. Olie på lærred.<br />

38 x 59. DKK 8.000-12.000 / € 1.100-1.600<br />

2212<br />

Christian Zacho<br />

f. Grenå 1843, d. Hellerup 1913<br />

Vinterlandskab med brændesamlere. Sign. Chr.<br />

Zacho 1879. Olie på lærred. 50 x 73.<br />

DKK 15.000 / € 2.000<br />

2212<br />

2213 CD<br />

Peder Mønsted<br />

f. Grenå 1859, d. Fredensborg 1941<br />

Solklar vinterdag med legende drenge ved et<br />

gammelt blokhus. Sign. P. Mönsted Odnes 1935.<br />

Olie på lærred. 51 x 70. DKK 80.000 / € 11.000<br />

2214 CD<br />

Peder Mønsted<br />

Vinterdag i landsbyen. Sign. P. Mønsted 1918.<br />

Olie på lærred. 30 x 43. DKK 40.000 / € 5.400<br />

166 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>