auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />
2272<br />
2272<br />
Paul Fischer, f. København 1860, d. sst. 1934<br />
"Emil Reesen dirigerer Radioorkesteret". 1929.<br />
Sign. Paul Fischer. Olie på plade. 34 x 26.<br />
Proveniens: Emil Reesen. Foræret ham af Paul Fischer<br />
og siden i familiens eje. Billedet viser Emil Reesen og<br />
radioorkesteret under en optagelse på Axelborg 1929.<br />
Den røde lampe er tændt, og der optages.<br />
DKK 30.000-40.000 / € 4.000-5.400<br />
191