auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
2234<br />
2235<br />
2236<br />
2234<br />
Carlo Dalgas, f. Napoli 1821, d. Slesvig 1851<br />
Hyrdedreng driver to køer hen ad<br />
en skovvej. Sign. C. D. Olie på lærred.<br />
45 x 57. DKK 20.000/ € 2.700<br />
2235<br />
Carl Carlsen, f. København 1855, d. sst. 1917<br />
"I Høstens Tid. Midsommerdag.<br />
Solskin". En bondepige og en ung<br />
høstarbejder foran et bondehus.<br />
Sign. Carl Carlsen 92. Olie på lærred.<br />
68 x 88.<br />
DKK 12.000-15.000 / € 1.600-2.000<br />
2236<br />
Peter Raadsig<br />
f. København 1806, d. sst. 1882<br />
"Afrejse til Barnedåb". Betegnet på<br />
bagsiden af blændrammen "Raadsig".<br />
Olie på plade. 48 x 61.<br />
DKK 10.000-15.000 / € 1.300-2.000<br />
2237<br />
Theodor Philipsen, f. 1840, d. 1920<br />
Parti fra Saltholm. I baggrunden<br />
ses København. Sign. monogram<br />
1892. Olie på lærred. 45 x 69.<br />
DKK 15.000-20.000 / € 2.000-2.700<br />
2238<br />
Anders Lunde<br />
f. København 1809, d. sst. 1886<br />
Huse ved en sø. Sign. A. Lunde<br />
(sammenskrevet) Hellebæk utydelig<br />
datering 76? Olie på lærred.<br />
30 x 45. DKK 30.000 / € 4.000<br />
174 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>