29.07.2013 Views

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2234<br />

2235<br />

2236<br />

2234<br />

Carlo Dalgas, f. Napoli 1821, d. Slesvig 1851<br />

Hyrdedreng driver to køer hen ad<br />

en skovvej. Sign. C. D. Olie på lærred.<br />

45 x 57. DKK 20.000/ € 2.700<br />

2235<br />

Carl Carlsen, f. København 1855, d. sst. 1917<br />

"I Høstens Tid. Midsommerdag.<br />

Solskin". En bondepige og en ung<br />

høstarbejder foran et bondehus.<br />

Sign. Carl Carlsen 92. Olie på lærred.<br />

68 x 88.<br />

DKK 12.000-15.000 / € 1.600-2.000<br />

2236<br />

Peter Raadsig<br />

f. København 1806, d. sst. 1882<br />

"Afrejse til Barnedåb". Betegnet på<br />

bagsiden af blændrammen "Raadsig".<br />

Olie på plade. 48 x 61.<br />

DKK 10.000-15.000 / € 1.300-2.000<br />

2237<br />

Theodor Philipsen, f. 1840, d. 1920<br />

Parti fra Saltholm. I baggrunden<br />

ses København. Sign. monogram<br />

1892. Olie på lærred. 45 x 69.<br />

DKK 15.000-20.000 / € 2.000-2.700<br />

2238<br />

Anders Lunde<br />

f. København 1809, d. sst. 1886<br />

Huse ved en sø. Sign. A. Lunde<br />

(sammenskrevet) Hellebæk utydelig<br />

datering 76? Olie på lærred.<br />

30 x 45. DKK 30.000 / € 4.000<br />

174 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>