29.07.2013 Views

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2317<br />

2316<br />

2316<br />

Godfred Christensen,<br />

f. København 1845, d. sst. 1928<br />

"Fra Sortedamssøen". Udsigt fra<br />

Østerbrogade mod Dronning<br />

Louises bro. Sign. Godfr. Chr.<br />

1910. Olie på lærred. 90 x 130.<br />

Rikard Magnussens fortegnelse over<br />

Godtfred Christensens malerier nr.<br />

718.<br />

Udstillet: Charlottenborg 1910 nr.<br />

89. DKK 20.000-30.000<br />

€ 2.700-4.000<br />

2317 CD<br />

Svend Hammershøi<br />

f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948<br />

Helligåndskirkens spir. Sign.<br />

monogram 26. Olie på lærred.<br />

76 x 68. DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

208 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>