auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
2317<br />
2316<br />
2316<br />
Godfred Christensen,<br />
f. København 1845, d. sst. 1928<br />
"Fra Sortedamssøen". Udsigt fra<br />
Østerbrogade mod Dronning<br />
Louises bro. Sign. Godfr. Chr.<br />
1910. Olie på lærred. 90 x 130.<br />
Rikard Magnussens fortegnelse over<br />
Godtfred Christensens malerier nr.<br />
718.<br />
Udstillet: Charlottenborg 1910 nr.<br />
89. DKK 20.000-30.000<br />
€ 2.700-4.000<br />
2317 CD<br />
Svend Hammershøi<br />
f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948<br />
Helligåndskirkens spir. Sign.<br />
monogram 26. Olie på lærred.<br />
76 x 68. DKK 8.000-10.000<br />
€ 1.100-1.300<br />
208 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>