auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
2187 2188<br />
2187<br />
Julius Jersild, tilskrevet, f. København 1846, d. sst. 1920<br />
En kvinde i blå kjole skriver et brev. Olie på lærred.<br />
35 x 26.<br />
Et maleri i samme farveholdning og med samme<br />
motivtype, malt af Julius Jersild, blev solgt på BR auktion<br />
757, 2006 nr. 1201.<br />
Se også kat.nr. 2300 "En ung pige" af samme<br />
kunstner. DKK 15.000 / € 2.000<br />
2188<br />
Adolf Heinrich-Hansen<br />
f. København 1859, d. Fredensborg 1925<br />
Interiør med en ung pige der sætter blomster i<br />
vand. Sign. Ad. H. H. Olie på lærred. 66 x 61.<br />
DKK 25.000 / € 3.400<br />
2189 2190<br />
156 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>