auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
2320<br />
2321<br />
2322<br />
2320<br />
A. Andersen-Lundby<br />
f. Lundby ved Aalborg 1840<br />
d. München 1923<br />
Vinterlandskab med mølle i<br />
baggrunden. Sign. A. Andersen.<br />
Olie på lærred. 31 x 42.<br />
DKK 25.000 / € 3.400<br />
2321<br />
Niels H. Christiansen<br />
virksom 1874-1903<br />
Kronhjort i vinterskoven.<br />
Sign. N. H. Christiansen R. A.<br />
C. Olie på læred. 56 x 71.<br />
DKK 8.000 / € 1.100<br />
2322<br />
A. Andersen-Lundby<br />
d. München 1923<br />
Snedækket landevej med<br />
spadserende bondekone.<br />
Sign. A. Andersen. Olie på<br />
lærred. 33 x 51.<br />
DKK 12.000-15.000<br />
€ 1.600-2.000<br />
2323<br />
Christian Martin Tegner<br />
f. Helsingør 1803, d. København 1881<br />
Kvinder og legende børn ved<br />
en tilfrossen sø i et vinterlandskab.<br />
Sign. C. M. T. 1875.<br />
Olie på lærred. 63 x 75.<br />
DKK 40.000-50.000<br />
€ 5.400-6.700<br />
2324 CD<br />
Harald Pryn<br />
f. Frederiksberg 1891, d. 1968<br />
Vinterdag ved Kongekilden, en<br />
lille dreng trækker en slæde.<br />
Sign. Harald Pryn Klampenborg.<br />
Olie på lærred. 102 x 137.<br />
DKK 20.000-30.000<br />
€ 2.700-4.000<br />
210 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>