29.07.2013 Views

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2320<br />

2321<br />

2322<br />

2320<br />

A. Andersen-Lundby<br />

f. Lundby ved Aalborg 1840<br />

d. München 1923<br />

Vinterlandskab med mølle i<br />

baggrunden. Sign. A. Andersen.<br />

Olie på lærred. 31 x 42.<br />

DKK 25.000 / € 3.400<br />

2321<br />

Niels H. Christiansen<br />

virksom 1874-1903<br />

Kronhjort i vinterskoven.<br />

Sign. N. H. Christiansen R. A.<br />

C. Olie på læred. 56 x 71.<br />

DKK 8.000 / € 1.100<br />

2322<br />

A. Andersen-Lundby<br />

d. München 1923<br />

Snedækket landevej med<br />

spadserende bondekone.<br />

Sign. A. Andersen. Olie på<br />

lærred. 33 x 51.<br />

DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

2323<br />

Christian Martin Tegner<br />

f. Helsingør 1803, d. København 1881<br />

Kvinder og legende børn ved<br />

en tilfrossen sø i et vinterlandskab.<br />

Sign. C. M. T. 1875.<br />

Olie på lærred. 63 x 75.<br />

DKK 40.000-50.000<br />

€ 5.400-6.700<br />

2324 CD<br />

Harald Pryn<br />

f. Frederiksberg 1891, d. 1968<br />

Vinterdag ved Kongekilden, en<br />

lille dreng trækker en slæde.<br />

Sign. Harald Pryn Klampenborg.<br />

Olie på lærred. 102 x 137.<br />

DKK 20.000-30.000<br />

€ 2.700-4.000<br />

210 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>