auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />
2135 2136<br />
2137<br />
2136<br />
Laurits Tuxen<br />
f. København 1853, d. sst. 1927<br />
Kunsterens selvportræt. Sign. L. T.<br />
Olie på lærred. 28 x 24.<br />
DKK 8.000-10.000<br />
€ 1.100-1.300<br />
2137<br />
Knud Larsen<br />
f. Vinderød 1865, d. Frederiksberg 1922<br />
Profilportræt af kunstneren<br />
L. A. Ring. Sign. K. L. 1901.<br />
Olie på lærred. 46 x 39.<br />
Nærværende portræt er gengivet i<br />
"Ordrupgaards minibøger, L. A.<br />
Ring" ved Annette Rosenvold<br />
Hvidt, 2005 s. 48 samt i udstillingskataloget<br />
fra Statens Museum<br />
for Kunst, "L. A. Ring - på kanten<br />
af verden", 2006 s. 217. I begge bøger<br />
er portrættet gengivet på et fotografi<br />
forestillende "Ring i huset på<br />
Sankt Jørgensbjerg"; over kunstnerens<br />
hoved hænger nærværende<br />
portræt malt af Knud Larsen.<br />
DKK 40.000 / € 5.400<br />
135