29.07.2013 Views

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />

2135 2136<br />

2137<br />

2136<br />

Laurits Tuxen<br />

f. København 1853, d. sst. 1927<br />

Kunsterens selvportræt. Sign. L. T.<br />

Olie på lærred. 28 x 24.<br />

DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

2137<br />

Knud Larsen<br />

f. Vinderød 1865, d. Frederiksberg 1922<br />

Profilportræt af kunstneren<br />

L. A. Ring. Sign. K. L. 1901.<br />

Olie på lærred. 46 x 39.<br />

Nærværende portræt er gengivet i<br />

"Ordrupgaards minibøger, L. A.<br />

Ring" ved Annette Rosenvold<br />

Hvidt, 2005 s. 48 samt i udstillingskataloget<br />

fra Statens Museum<br />

for Kunst, "L. A. Ring - på kanten<br />

af verden", 2006 s. 217. I begge bøger<br />

er portrættet gengivet på et fotografi<br />

forestillende "Ring i huset på<br />

Sankt Jørgensbjerg"; over kunstnerens<br />

hoved hænger nærværende<br />

portræt malt af Knud Larsen.<br />

DKK 40.000 / € 5.400<br />

135