29.07.2013 Views

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2205<br />

2206<br />

2207<br />

2205 CD<br />

Harald Pryn<br />

f. Frederiksberg 1891, d. 1968<br />

En snedækket vej ved Hareskoven.<br />

Sign. Harald Pryn Hareskov.<br />

Olie på lærred. 71 x 100.<br />

DKK 20.000-25.000<br />

€ 2.700-3.400<br />

2206<br />

Frederik Rohde<br />

f. København 1816, d. Frederiksberg 1886<br />

"Vintereftermiddag. Motivet fra<br />

Nörrejylland". Par i snelandskab.<br />

Betegnet på bagssiden<br />

F. Rohde. Olie på papir monteret<br />

på plade. 24 x 30.<br />

DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />

2207<br />

A. Andersen-Lundby<br />

f. Lundby ved Aalborg 1840<br />

d. München 1923<br />

Vinterlandskab ved solnedgangstide.<br />

Sign. A. Andersen. Olie på<br />

lærred. 33 x 44.<br />

DKK 25.000 / € 3.400<br />

164 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>