auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
2205<br />
2206<br />
2207<br />
2205 CD<br />
Harald Pryn<br />
f. Frederiksberg 1891, d. 1968<br />
En snedækket vej ved Hareskoven.<br />
Sign. Harald Pryn Hareskov.<br />
Olie på lærred. 71 x 100.<br />
DKK 20.000-25.000<br />
€ 2.700-3.400<br />
2206<br />
Frederik Rohde<br />
f. København 1816, d. Frederiksberg 1886<br />
"Vintereftermiddag. Motivet fra<br />
Nörrejylland". Par i snelandskab.<br />
Betegnet på bagssiden<br />
F. Rohde. Olie på papir monteret<br />
på plade. 24 x 30.<br />
DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />
2207<br />
A. Andersen-Lundby<br />
f. Lundby ved Aalborg 1840<br />
d. München 1923<br />
Vinterlandskab ved solnedgangstide.<br />
Sign. A. Andersen. Olie på<br />
lærred. 33 x 44.<br />
DKK 25.000 / € 3.400<br />
164 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>