Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
MËSIMET9.5,9.6.<br />
Objektivatearritjessipasniveleve(OAN)<br />
Zbritjanërreshtpjesëpjesë<br />
Nëfundtëorëssëmësimitnxënësidotëjetënëgjendje:<br />
Tëvendosëndryshesënnëzbritjetnështyllëqëijepenpasnumërimit<br />
konkrettëelementevenëbashkësitëeparaqituramerrathë.<br />
<br />
<br />
Tëpërdorëzbërthiminezbritësitpërtërealizuarzbritjenpjesë–pjesënë<br />
shtyllë sipas modelit dhe udhëzimeve që i jepen për të gjetur<br />
ndryshesatbrenda20s.<br />
Tëzbresëpjesëpjesënështyllëpagabimebrenda20s.<br />
Konceptetkryesore:zbritje,mbetje,barazim,minus.<br />
<br />
Zhvillimiimësimit<br />
1 EVOKIMI<br />
Ushtrimemegojëpërzbritjenbrenda10s.<br />
10–4=,10–3=,10–2=….etj.Ose<br />
Ushtrimepërzbërthiminenumravederinë9sishumëdymbledhorësh.P.sh.:<br />
8<br />
6<br />
2<br />
poshtëshkruhetbarazimi:<br />
8=6+2<br />
<br />
Përsëritet 23 herë kjo veprimtari. Në çdo rast nxënësit plotësojnë barazimin<br />
përkatësnëdërrasëdukeeshoqëruarmeveprimemegishtaosememjete.<br />
2REALIZIMIIKUPTIMIT:<br />
Mësuesjashpjegonsirealizohetzbritjapjesëpjesënështyllëbrenda20:<br />
Mefigurëdhebarazim:<br />
12<br />
2<br />
8 6<br />
4<br />
10 6 = 4<br />
Kjo ecuri përsëritet disa herë, duke theksuar që të kenë kujdes kur bëjnë<br />
zbërthimin,pasi,nëfillim,zbresimpërtënambetur10,pasiekemimëtëlehtë<br />
qënga10tëzbresimpjesëntjetër(122=10epastaj10–6=4).<br />
Hapetlibri.Lexohendhesqarohenkërkesatetijnjënganjë.Nxënësitpunojnë<br />
tëpavarur.<br />
Libri i mësuesit: MATEMATIKA 1 103