22.11.2014 Views

Matematika 1 - Media Print

Matematika 1 - Media Print

Matematika 1 - Media Print

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

MËSIMI12.2<br />

Shkrimiinumravederinë100<br />

Objektivat:Nëfundtëorëssëmësimitnxënësiduhettëjetëiaftë:<br />

<br />

<br />

<br />

Tëshkruajënumratderinë100.<br />

Tëndajënëpjesëtpërbërësenumratderinë100.<br />

Tërishkruajëvargjetenumravederinë100.<br />

Konceptetkryesore:numradyshifrorë,dhjetëshe,njëshe,mbledhorë,shumë.<br />

<br />

Zhvillimiimësimit<br />

1EVOKIMI<br />

Mësuesjazhvillonkëtëveprimtari:<br />

Shkruannjënumërnëtabelëp.sh.:numrin25.Drejtonpyetjen:<br />

Kusheemërtonkëtënumërsishumëdymbledhorësh?<br />

Pas emërtimit kërkohet të paraqitet me shufra dhe kube (sigurisht që është<br />

mësuesja ajo që i vizaton shufrat dhe kubet në tabelë), pasi nxënësit<br />

përcaktojnënumrinesaktëtëshufravedhetëkubeve.<br />

Më pas kërkohet që ky numër të shkruhet në fletore me fjalë dhe bëhet<br />

korrigjimingavetënxënësitnëtabelëdhefletore.<br />

Mësuesja mund të përsëritë veprimtarinë, por, këtë radhë, mund të përdorë<br />

formënetëdiktuaritpërshkriminenumravemefjalëapomeshifra.<br />

2REALIZIMIIKUPTIMIT<br />

Fillon puna me librin me plotësimin e formave të ndryshme të paraqitjes së<br />

numrittëdhënënëlibër.<br />

Përçdonumërmundtëkërkohetshkrimiitijmefjalënëfletore,qëdotëbëhet<br />

mëpasobjektikorrigjimittëmësueses.<br />

Ushtrimi A synon të shkruhen numrat si shumë dy mbledhorësh dhe do të<br />

punohetnëmënyrëtëpavarur.<br />

E njëjta gjë vlen edhe për ushtrimin B. Puna e pavarur me të është e një<br />

rëndësietëveçantë,sepseperceptimiifjalësdhe“përkthimi”isajnëshifranga<br />

vetënxënësitdotëndihmojënëdrejtimtënjëtëmenduaritëpërparuardhedo<br />

tëshmangëtëmenduaritdhetëvepruaritmekanik.<br />

Ushtrimi C synon plotësimin e vargjeve të numrave dhe, gjatë kontrollit të këtij<br />

ushtrimi, mund të kërkohet nga nxënësit të lexojnë me kujdes dhe të shqiptojnë<br />

sidomosëtëfundore,qëmundtëfshihengjatëtëlexuarit.Kjopunëdotalehtësojë<br />

tëshkruaritekëtyrenumraveedhegjatëdetyrëssështëpisënëfletëtepunës.<br />

Libri i mësuesit: MATEMATIKA 1 127

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!