Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
2REALIZIMIIKUPTIMIT<br />
Fillon puna me librin. Lexohet edhe një herë paraqitja e numërorit 25 si<br />
numëroriplotëdhesinumërorizbërthyer.<br />
Ushtrimet A dhe B punohen në mënyrë të pavarur duke korrigjuar<br />
individualishtnxënësitdhedukendaluartekatanxënësqëkanëvështirësi.<br />
Paspunimitdhekorrigjimittëtyreindividualdhenëtabelëkalohetnëpunimine<br />
problemës. Fillimisht nxënësit lihen ta lexojnë, të kuptojnë dhe të mendojnë<br />
zgjidhjenesaj.Mëpas,përnxënësitqëlexojnëmevështirësi,punohetnëtabelë<br />
problemadukerenditurtëdhënatdhedukenxiturtëmenduaritetyre.Jomëkot<br />
është nënvizuar fjala gjithsej, në mënyrë që nxënësit të kuptojnë se çfarë u<br />
kërkohet.Paszgjidhjesindividualepunohetproblemanëtabelë.<br />
3REFLEKTIMI<br />
Jepenushtrimetëndryshmediktimi:<br />
Shkruajnumërorin15sinumërortëplotë.<br />
Shkruajnumërorin65sinumërortëzbërthyermeDHdheNJ.<br />
Shkruajnumërorin54sinumërortëzbërthyermeshufradhekube.<br />
Detyrështëpie:<br />
<br />
<br />
Punohetfletaepunësdhe,përnxënësitenivelittëparë,mundtëjepetnjë<br />
problemëmembledhje.<br />
MËSIMI12.4<br />
Krahasimiinumravederinë100<br />
Objektivat:Nëfundtëorëssëmësimitnxënësiduhettëjetëiaftë:<br />
<br />
<br />
<br />
<br />
Tëriprodhojëfaktetekrahasimittënumravederinë100.<br />
Tëdallojënumratmëtëmëdhenjemëtëvegjëlnënjëvargnumrash.<br />
Tëargumentojëmënyrënekrahasimittënumrave.<br />
Tërenditënumratparaepasdukekrijuarnjëvargnumrash.<br />
Konceptetkryesore:mëivogël,mëimadh,ibarabartë,vargnumrash.<br />
<br />
Zhvillimiimësimit<br />
1EVOKIMI<br />
Mësuesjazhvillonkëtëveprimtari:<br />
Libri i mësuesit: MATEMATIKA 1 129