Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
2REALIZIMIIKUPTIMIT<br />
Fillon puna me librin. Lexohen dyproblemat A dhe B, të cilat synojnë të<br />
analizohen të dhënat dhe të mendohet për zgjidhjet. Jepen dy zgjidhje<br />
alternative dhe nxënësit nxiten të mendojnë dhe sidomos të argumentojnë<br />
zgjidhjen e paraqitur. Situatat janë të zakonshme, prandaj nxënësit mund të<br />
gjykojnëvetë.<br />
ProblematCdheDsynojnëzgjidhjenetyrepadhënëalternativëzgjidhjeje.<br />
3REFLEKTIMI<br />
Në këtë fazë punohet ushtrimproblema e fundit, e cila synon të plotësohet<br />
numërori100iparaqitursishumëdymbledhorësh.<br />
Detyrështëpie:<br />
<br />
<br />
Punohetnëfletëpunedhe,përnxënësitenivelittëparë,mundtëjepetnjë<br />
problemëmembledhjeosezbritje.<br />
Pas këtij mësimi zhvillohet një orë punë e pavarur për zgjidhjen e<br />
problemavemembledhjeosezbritjebrenda100.<br />
MËSIMET13.7,13.8 Veprime me operatorin + dhe –<br />
brenda100.<br />
Objektivat:Nëfundtëorëssëmësimitnxënësiduhettëjetëiaftë:<br />
<br />
<br />
<br />
Tëriprodhojëfaktetembledhjesdhetëzbritjesbrenda100meoperator.<br />
Tëshpjegojëmënyrëneveprimitmeoperatorë.<br />
Tëinterpretojëfaktetembledhjesdhetëzbritjesnëboshtinnumerik.<br />
Konceptetkryesore:operator,numëroriplotë,numërorizbërthyer.<br />
<br />
Zhvillimiimësimit<br />
1EVOKIMI<br />
Mësuesjazhvillonkëtëveprimtari:<br />
Shkruhen disa numra dhe kërkohet të rishkruhen sipas vargjeve rritëse dhe<br />
zvogëluese.<br />
Kujtohentermatparadhepasdukedhënëdisashembuj.<br />
Cilinumërgjendetpasnumrit45?<br />
Libri i mësuesit: MATEMATIKA 1 137