Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
3REFLEKTIMI<br />
Nëkëtëfazëmundtëshfrytëzohenveprimtarinëformëloje–gjëzepërtëgjetur<br />
bashkësinëeformuar.<br />
Mësuesjamundtëjapëkëtotëdhëna:<br />
Elementetebashkësisëkanëngjyrëneflamurittonë.<br />
Atojanëpetëzaqëingjajnëformëssëdritarevetëklasëssonë.<br />
Kusheformonbashkësinë?......etj.<br />
Detyrështëpie:<br />
Punohet fleta e punës dhe formimi i bashkësive, që mësuesja disa<br />
nxënësve ua jep në fletoren e shtëpisë për të plotësuar nevojat e<br />
diferencuaratënxënësvesipasnivelevetëtyre.<br />
<br />
<br />
MËSIMI2.3<br />
Shoqërimiielementevetëbashkësisë<br />
Objektivat:Nëfundtëorëssëmësimitnxënësiduhettëjetëiaftë:<br />
<br />
<br />
<br />
Tëemërtojëbashkësitënëbazëtëcilësisësëelementevetëtyre.<br />
Të plotësojë etiketën e bashkësisë nisur nga cilësia e përbashkët e<br />
elementevetësaj.<br />
Tëformojëbashkësikurjepetcilësiaepërbashkëteelementevetësaj.<br />
Konceptetkryesore:bashkësi,cilësi,elementbashkësie.<br />
<br />
Zhvillimiimësimit<br />
1EVOKIMI<br />
Mësuesjazhvillonkëtëveprimtari:<br />
Nëtabelëparaqitendisaelementemenjëcilësitënjëjtë,p.sh.rrethorëblu,të<br />
kuq, të gjelbër etj. Kërkohet nga nxënësit të dallojnë cilësinë e tyre të<br />
përbashkët(formën)dhetëformojnënjëbashkësidukeplotësuaretiketën.<br />
Në rastin tjetër paraqiten sende të ndryshme që kanë të përbashkët ngjyrën.<br />
Plotësohetbashkësiadheetiketa.<br />
Përsëriten veprimtaritë duke patur dy cilësi të përbashkëta për elementet e<br />
bashkësisëqëdotëorganizohennëbashkësi.Tëgjitharasteteparaqituralihen<br />
tëekspozuaranëtabelëdukeiripërsëriturnëtëanasjelltë,pra,dukelexuarnë<br />
fillimetiketëndhedukepërcaktuarcilësinëeelementevetëbashkësisë.<br />
Libri i mësuesit: MATEMATIKA 1 31