Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
2REALIZIMIIKUPTIMIT:<br />
Mësuesja(osenjënxënës)ushpjegonnxënësveseç’ështëngjarjaesigurtdhe<br />
listondisangjarjetësigurta:<br />
lindja dhe perëndimi i diellit, kalimi nga dita te nata dhe anasjelltas, si dhe<br />
veprimetmatematikore:2+2=4,10–5=5….etj.<br />
Hapet dhe plotësohet libri. Punohet në mënyrë të pavarur. Më pas nxënës të<br />
ndryshëmilexojnëatomezëpërtëgjithëklasën,ecilaikorrigjonataosevetveten.<br />
Vlerësohennxënësitqëaktivizohen.<br />
3REFLEKTIMI:<br />
NxënësitkopjojnëushtriminBnëtekst.<br />
DetyrështëpieNxënësitkopjojnëtabelateushtrimitBnëtekstoseukërkohet<br />
tëshkruajnëtringjarjetëtjeratësigurta.<br />
<br />
168<br />
<br />
MËSIMI15.6.<br />
Probabiliteti,ngjarja<br />
Objektivatearritjessipasniveleve(OAN)<br />
Nëfundtëorëssëmësimitnxënësidotëjetënëgjendje:<br />
<br />
<br />
<br />
Tëpërsërisëngjarjetemunduradhengjarjetepamunduratëthënanga<br />
shokët.<br />
Të dallojë ngjarjet e mundura dhe ngjarjet e pamundura të thëna nga<br />
shokët.<br />
Tëshkruajënjëngjarjetëmundurdhenjëngjarjetëpamundurnisurnga<br />
vëzhgimetnëjetënepërditshme.<br />
Konceptetkryesore:ngjarje,esigurt<br />
<br />
Zhvillimiimësimit<br />
1EVOKIMI<br />
Çfarëkuptonimefjalët:emundur,epamundur?<br />
Nxitennxënësittëthonëlirshëmatëqëmendojnë.<br />
2REALIZIMIIKUPTIMIT:<br />
Ushpjegohetnxënësveseç’ështëngjarjaemundurdhengjarjaepamundurdhe<br />
listondisangjarjepërsecilinlloj.<br />
Mëpaszhvillonveprimtarinë:<br />
Vëzhgonizarin.<br />
Libri i mësuesit: MATEMATIKA 1