Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
3REFLEKTIMI<br />
Në këtë fazë mund të përdoren forma të larmishme njëlloj si gjatë evokimit.<br />
Mësuesja mund të ripunojë ose mund të rivlerësojë nxënës të veçantë për<br />
dobësitëqëkanëhasurgjatëkësajoremësimore.<br />
Pasmësimit13.5zhvillohetnjëorëpunëepavarur.<br />
<br />
<br />
MËSIMI13.6<br />
Problemame+dhe–brenda100.<br />
Objektivat:Nëfundtëorëssëmësimitnxënësiduhettëjetëiaftë:<br />
<br />
<br />
<br />
Tëriprodhojëfaktetembledhjesdhetëzbritjesbrenda100.<br />
Tëshquajëzgjidhjeneproblemavemidisdyveprimeve+dhe.<br />
Të zgjidhë problema të jetës së përditshme duke përdorur faktet e<br />
mbledhjedhetëzbritjesbrenda100.<br />
Konceptetkryesore:gjithsej,zgjidhje,pyetjepërgjigje.<br />
<br />
Zhvillimiimësimit<br />
1EVOKIMI<br />
Mësuesjazhvillonkëtëveprimtari:<br />
Mësuesja mund të përsëritë faktet e mbledhjes dhe të zbritjes deri në 100 në<br />
formatëndryshme:<br />
45+3=25+=29<br />
48–3=89=84<br />
Me mjete rrethanore mund të krijohen situata të ndryshme problemore nga<br />
nxënësit dhe mësuesja, duke dhënë në tabelë strukturën e zgjidhjes së një<br />
problememehapa:<br />
‣ Leximiitëdhënave<br />
‣ Dallimiikërkesëssëproblemës<br />
‣ ZGJIDHJA:<br />
‣ Kërkesa<br />
‣ Veprimi<br />
‣ Përgjigjja<br />
136<br />
Libri i mësuesit: MATEMATIKA 1