Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Detyrështëpiemundtëjepenpërtëkopjuarushtrimetngafletaepunësose<br />
ushtrimiEnëtekstmenivele.<br />
Niveli1:TakopjojësiçështëushtriminE.<br />
Niveli2dhe3:Tëzbresëshkurtdhegjatënërreshtosenështyllë.<br />
<br />
<br />
Punëepavarur(pasmësimit14.9).<br />
Veprimemeoperatorinezbritjesbrenda100ës<br />
Objektivatearritjessipasniveleve(OAN)<br />
Nëfundtëorëssëmësimitnxënësidotëjetënëgjendje:<br />
156<br />
<br />
<br />
<br />
Të vendosë ndryshesat brenda 100ës që lidhen me numra përmes<br />
operatoritshigjetorsipasnjërregullitëcaktuar.<br />
Të përdorin operatorin shigjetorpër të lidhur numrat me ndryshesat<br />
përkatësebrenda100ëssipasnjërregullitëcaktuar.<br />
Tëkthejënëbarazimmendryshesabrenda100ësçiftimetenumrave<br />
nëtabelaosediagrame.<br />
Konceptetkryesore:numër,element,bashkësi,lidh.<br />
Zhvillimiimësimit<br />
1EVOKIMI<br />
1 Ushtrime me gojë për numërimin 0100 (0, 1, 2, 3, 4, 5 0; 10; 20…….dhe<br />
anasjelltas).<br />
Shkrimiinumravenëfletore.Nxënëstëndryshëmebëjnëkëtëgjënëdërrasë.<br />
2REALIZIMIIKUPTIMIT:<br />
Mësuesjavizatonboshtinnumerik(mendarjet0;10;20....100)dheukërkon<br />
nxënësvetëkalojnëshkumësinmeradhëmbitëgjithënumrat.<br />
Gjatëpunësatatregojnëmegojë:<br />
1010=0;5010=;6010=……etj<br />
Ukujtohetpërmesshpjegimitseçfarëbënte“makinaenumrave”d.m.th.<br />
52+355…..etj.<br />
Hapetfletaepunës.Sqarohenkërkesateushtrimevemeoperatorë,tabeladhe<br />
diagramet. Gjithashtu u shpjegohet se si paraqiten me barazime veprimet që<br />
nëtekstjepenmetabelëosemediagram.<br />
Libri i mësuesit: MATEMATIKA 1